Przypomnijmy, że zgodnie z opublikowanym komunikatem ministra cyfryzacji (DzU z 16 maja 2023 r., poz. 927), od 30 maja przez portal mObywatel.gov.pl będzie można bezpłatnie pobrać zaświadczenie o stanie cywilnym lub o innych naszych danych, które znajdują się w rejestrze stanu cywilnego, a następnie taki dokument, zabezpieczony pieczęcią elektroniczną, będzie można wysłać w formie cyfrowej do urzędu.
Co jednak, gdy ktoś, kto do zawarcia małżeństwa potrzebuje zaświadczenia o stanie cywilnym, wydrukuje je sobie z Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej i w papierowej formie, a nie online, przekaże do urzędu?
Czytaj więcej
Ministerstwo Cyfryzacji od 30 maja uruchamia usługę pozwalającą na łatwiejsze uzyskanie zaświadczeń z rejestru stanu cywilnego, jak również ich uzupełnianie.
Przemysław Chiluta, naczelnik wydziału w Departamencie Zarządzania Systemami w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zaznacza, że po wydrukowaniu dokumentu elektronicznego nie jest on dokumentem uwierzytelnionym i nie można potwierdzić jego autentyczności.
Jeśli zatem obywatel jest zwolennikiem dokumentów w formie papierowej, powinien przy użyciu aplikacji mObywatel wybrać opcję odbioru uwierzytelnionego dokumentu osobiście w urzędzie bądź pocztą tradycyjną i wtedy po sporządzeniu przez urzędnika i opatrzeniu pieczęcią otrzyma tradycyjny drukowany dokument – podkreśla.