Czy zięć - pracownik organu administracji publicznej - może angażować się w sprawę byłej teściowej

- Pracownik organu administracji publicznej podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu w sprawie swego małżonka oraz krewnych i powinowatych do drugiego stopnia. Czy to oznacza, że nie może on uczestniczyć w załatwianiu sprawy, w której stroną jest matka jego byłej żony?

Publikacja: 13.06.2017 02:00

Czy zięć - pracownik organu administracji publicznej - może angażować się w sprawę byłej teściowej

Foto: www.sxc.hu

Pojęcia pokrewieństwa i powinowactwa zostały określone w art. 617 i art. 618 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (kro). Zgodnie z nimi krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej (np. rodzice i dzieci). Krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej (np. rodzeństwo). Przy czym, zgodnie z wyrokiem WSA w Lublinie z 22 listopada 2012 r. (II SA/Lu 757/12) z brzmienia art. 617 § 1 kro wynika wprost: żeby uznać osoby za spokrewnione, konieczne jest posiadanie jednego wspólnego przodka - nie jest natomiast wymagane, by osoby spokrewnione pochodziły od tych samych rodziców – wystarczy, by miały jednego wspólnego rodzica. Konsekwencją tego jest przyjęcie, że „rodzeństwo" obejmuje nie tylko rodzeństwo naturalne, ale również przyrodnie.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku