Publikujemy dziś (w załącznikach) ocenę sprawności i merytoryczności działania urzędników wszystkich 401 urzędów skarbowych w kraju. To już druga edycja rankingu „Rzeczpospolitej”, w której nie różnicujemy urzędów pod względem wielkości, liczby podatników, regionu czy miasta. W tym roku po raz pierwszy w rankingu wzięło udział także 16 urzędów kontroli skarbowej.
[srodtytul]Ten się nie myli, co nic nie robi [/srodtytul]
Kilkanaście tysięcy decyzji podatkowych wydanych w ciągu minionego roku dzieli pierwszy i ostatni w tym zestawieniu urząd skarbowy. Najwięcej, bo 15 827, wydał US w Nowym Sączu, najmniej – Warmińsko-Mazurski US w Olsztynie (87), co nie znaczy, że pracował gorzej.
W zestawieniu są bowiem zarówno małe urzędy skarbowe, obsługujące osoby fizyczne i drobnych przedsiębiorców, jak i duże, wyspecjalizowane, utworzone specjalnie do obsługi dużych podmiotów. W małych urzędach mniejsza jest zazwyczaj skala problemów podatkowych, a więc i krótszy czas badania i wydawania decyzji. [b]Co innego bowiem wydać decyzję panu Jankowi prowadzącemu warzywniak, a co innego międzynarodowemu koncernowi, bo wymaga gruntownej analizy skomplikowanego zazwyczaj stanu faktycznego.[/b] Zwłaszcza że sztab doradców i prawników gotów jest natychmiast zaskarżyć taką decyzję.
I dopiero spojrzenie na liczbę zaskarżonych w 2007 r. decyzji pozwala ocenić wkład pracy urzędników. Przykładowo z US w Nowy Sączu podatnicy zaskarżyli do dyrektora Izby Skarbowej 159 decyzji, podczas gdy dyrektor IS w Olsztynie otrzymał tylko dziesięć odwołań od decyzji wydanych przez Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy.