Za dużo praw dla dyrektorów kryminałów

Sądy powinny mieć więcej do powiedzenia w sprawach wykonywania kary – twierdzi Krajowa Rada Sądownictwa

Publikacja: 24.03.2009 06:37

Za dużo praw dla dyrektorów kryminałów

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Rada negatywnie ocenia przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt zmian w kodeksie karnym wykonawczym. W specjalnej uchwale wytyka jego liczne błędy.

Radzie nie podoba się ograniczenie roli sądu przy wykonywaniu kary więzienia.

– O sprawach wolności powinien decydować sąd – twierdzą sędziowie. Ich zdaniem nawet likwidacja przeludnienia i usprawnienie postępowania wykonawczego nie mogą być powodem wprowadzania takich zmian systemowych.

– Decyzji o przerwie w karze nie powinno się powierzać funkcjonariuszom Służby Więziennej – tłumaczy „Rz" sędzia Stanisław Dąbrowski, przewodniczący KRS – a to wbrew resortowym rozwiązaniom.

Za złe uważa też KRS powierzenie dyrektorowi zakładu karnego decyzji o wyznaczeniu choremu skazanemu innego (niż wcześniej wskazany) terminu do stawienia się w areszcie śledczym. Tak samo ma być w sytuacji, w której chory więzień przebywa w areszcie. Decyzję o jego wypuszczeniu na czas leczenia podejmować ma również szef kryminału na wniosek lekarza.

A co ze skazanymi, którzy dostali wyrok, a nie wiadomo, czy ich stan zdrowia pozwala na pobyt w więzieniu? Tu KRS również krytykuje pomysł zawarty w projekcie. Ministerstwo chce, aby o możliwości odbycia kary przez skazanego decydował lekarz więzienny. Sędziowie twierdzą zaś, że dopuszczalna powinna być opinia biegłego sądowego. Nawet jeśli nie jako reguła, to w wyjątkowych sytuacjach.

Na tym nie koniec. Rada wytyka też luki w ustawie. Jej zdaniem w noweli zabrakło przepisów, które będą stosowane do skazanych niemogących rozpocząć odbywania kary z powodów innych niż zdrowotne, np. rodzinnych i osobistych. Co z nimi robić? – pytają sędziowie autorów projektu.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce też poszerzyć kompetencje strażników więziennych. W przyszłości będą oni mogli wzywać skazanych do odbycia kary, polecać doprowadzenie ich do konkretnego zakładu, a także występować o wydanie listu gończego za więźniem.

Najważniejszą z propozycji jest jednak poprawienie przepisu pozwalającego dziś na legalne przeludnienie za kratkami.

– To akurat dobry pomysł – twierdzi Rada. I jeśli tylko uda się go przestrzegać,to dobrze posłuży więziennictwu – dodaje sędzia Dąbrowski.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem