[b]Mam drobną sprawę administracyjną o udostępnienie mi danych osobowych właścicieli sąsiednich nieruchomości. Prosiłem o udostępnienie wypisów z ewidencji gruntów, ale sprawa nie została załatwiona po mojej myśli. Zarówno miasto Warszawa, jak i wojewoda mazowiecki odmówili. Chcę więc wnieść skargę do sądu administracyjnego. Zastanawiam się, gdzie i jak opłacić wpis sądowy, bo z pouczenia na decyzji II instancji wynika, że skargę muszę wysłać wojewodzie, a nie bezpośrednio do sądu. Dopiero urzędnicy wraz ze swoim stanowiskiem w sprawie przekażą skargę do sądu administracyjnego. W pouczeniu od wojewody nie ma o wpisie sądowym ani słowa. Szukałem też informacji, jak poradzić sobie z tym problemem, na stronach internetowych NSA, ale nic nie znalazłem– pisze czytelnik z Warszawy.[/b]
Problem: kiedy i w jakim miejscu opłacić wpis sądowy od takiej skargi, nie jest błahy. Brak opłacenia wpisu może spowodować nawet odrzucenie skargi lub pozostawienie jej bez rozpoznania.
Z art. 230 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D27EC8D13C8BFF3F0301D1A90996D2F5?id=166935]ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2002 r. nr 153, poz. 1270 ze zm.) [/link]wynika, że od pism wszczynających postępowanie w danej instancji – czyli skarg, skarg kasacyjnych, zażaleń i skarg na wznowienie postępowania – pobiera się wpis stosunkowy lub stały (wszystko zależy od charakteru kwestionowanej sprawy).
Przepisy dokładnie określają, w jakiej wysokości pobiera się wpis. Stosunkowy wnosi się w sprawach, w których przedmiotem zaskarżenia są należności pieniężne. W innych kwestiach wnosi się wpis stały.
[wyimek]Z wniesieniem wpisu możemy poczekać do wezwania sądu[/wyimek]