Komisja Europejska przedstawiła sprawozdanie na temat przestrzegania karty praw podstawowych. Karta zawiera zbiór praw chronionych w UE, które przysługują wszystkim obywatelom, m.in. wolność wypowiedzi, prawo do godnego traktowania, zakaz dyskryminacji.

Instytucje unijne muszą respektować prawa określone w karcie podczas tworzenia nowego prawa europejskiego. W odniesieniu do państw członkowskich karta ma zastosowanie wówczas, gdy wprowadzają one prawo UE. Komisja natomiast odpowiada za to, aby wnioski dotyczące nowych aktów prawnych były zgodne z postanowieniami karty.

Dzięki działaniom KE lepiej chronione są np. prawa pasażerów. Nowe przepisy regulujące wykorzystanie urządzeń do prześwietlania osób na lotniskach będą uwzględniały poszanowanie prywatności i godności człowieka oraz prawo do ochrony danych osobowych. Podróżni będą mogli odmówić poddania się kontroli z użyciem urządzeń prześwietlających i zażądać, by skontrolowano ich w inny sposób.

Postanowienia karty mają także coraz większy wpływ na orzecznictwo sądów krajowych i Trybunału Sprawiedliwości UE. W jednym z istotnych orzeczeń Trybunał stwierdził, że różne składki ubezpieczeniowe dla kobiet i mężczyzn stanowią dyskryminację ze względu na płeć. Z kolei w znanej sprawie Scarlet przeciwko Sabam Trybunał w wyroku bronił wolności obywatelskich w Internecie, odwołując się do zagwarantowanego w karcie prawa do prywatności, wolności słowa czy swobodnego dostępu do informacji.