To efekt ustawy wprowadzającej ograniczenia w odliczaniu VAT od zakupu aut osobowych. Niekorzystne przepisy pozbawiające podatników prawa do odliczenia VAT od tankowania firmowych aut i ograniczające do połowy odliczenie podatku od nabycia samych pojazdów weszły w życie w kwietniu.
Ta sama ustawa przewiduje też korzystne regulacje dotyczące rejestracji samochodów. Zaczną one obowiązywać od 1 stycznia.
Chodzi o obowiązek doręczenia do wydziału komunikacji zaświadczenia z urzędu skarbowego o VAT odprowadzonym od zakupu.
Zasady opodatkowania VAT wewnątrzwspólnotowego nabycia – czyli zakupu w innym kraju UE – samochodu zależą od tego, czy sprowadzane auto jest nowym środkiem transportu. Za takie uważa się pojazdy o pojemności skokowej silnika większej niż 48 cm sześc. lub mocy większej niż 7,2 kilowata, które przejechały nie więcej niż 6 tys. km lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż sześć miesięcy. BdTXT - W - 8.15 J: Zakup takiego samochodu w innym niż Polska kraju UE skutkuje obowiązkiem zapłaty VAT, także gdy nabywca nie prowadzi firmy i nie jest zarejestrowany na potrzeby tego podatku. Taka osoba sprowadzająca starszy pojazd (kryterium pojemności silnika sprawia, że nawet niewielkie nowe skutery są nowymi środkami transportu w rozumieniu przepisów o VAT) nie musi z kolei rozliczyć podatku.
Chcąc zarejestrować auto w kraju, trzeba jednak w powiatowym wydziale komunikacji wylegitymować się zaświadczeniem z urzędu skarbowego, że podatek urzędowi się nie należy, lub potwierdzającym wpłatę kwoty należnego podatku. BdTXT - W - 8.15 J: Za wydanie każdego z zaświadczeń trzeba zapłacić 160 zł. Taka jest stawka opłaty skarbowej od wydania zaświadczenia.