Wyzwanie prawne wymagające interdyscyplinarnego zespołu
Proces zmierzający do przejęcia przez PKN Orlen kontroli nad Grupą Lotos, to – z perspektywy prawnej - ogromne, wieloetapowe wyzwanie.
W początkowym etapie tego procesu, zespół SMM Legal dokonał wstępnego badania możliwości przeprowadzenia transakcji oraz analizy jej planowej struktury, zarówno z punktu widzenia zagadnień korporacyjnych, jak i prawa antymonopolowego. Jednocześnie zespół SMM Legal przeprowadził szczegółowe badanie due diligence Grupy Lotos analizując dziesiątki tysięcy dokumentów w kilkunastu obszarach.
Pierwszym etapem prac bezpośrednio związanych z uzyskaniem zgody Komisji Europejskiej, była faza tzw. pre-notyfikacji, tocząca się od połowy 2018 roku. Faza ta stanowi nieformalny element procedury, w czasie której ustalane były z Komisją Europejską szczegółowe zagadnienia prawne związane z przygotowywanym zgłoszeniem koncentracji. W szczególności przedmiotem prac było ustalenie zagadnień jurysdykcyjnych, a także precyzyjnego zakresu rynków właściwych, w ramach których Komisja Europejska dokonywała następnie analizy koncentracji PKN Orlen i Grupy Lotos. W toku prowadzonej procedury pre-notyfikacji zespół SMM Legal był zaangażowany w bieżące kontakty z Komisją Europejską, w szczególności przy przygotowywanie odpowiedzi na szczegółowe zapytania o informacje (tzw. RFI).
W ramach drugiego etapu procedury, w dniu 3 lipca 2019 r. w imieniu PKN Orlen został złożony do Komisji Europejskiej wniosek stanowiący zgłoszenie koncentracji (tzw. Form CO). Form CO obejmował swoją treścią argumentację dotyczącą zakresu produktowego i geograficznego rynków właściwych, na które transakcja wywiera wpływ, opisanie zakresu działalności podmiotów wchodzących w skład grup kapitałowych kontrolowanych przez PKN Orlen i Grupę Lotos na tych rynkach, jak również przedstawienie argumentacji prawnej co do wpływu transakcji na te rynki. Poprzez złożenie Form CO nastąpiło formalne notyfikowanie zamiaru przeprowadzenia transakcji przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen wobec Komisji Europejskiej. Sprawa zarejestrowana została pod sygnaturą M.9014, a przygotowany wniosek został przyjęty przez Komisję Europejską jako kompletny. Od tego momentu toczyła się tzw. pierwsza faza dochodzenia prowadzonego przez Komisję Europejską. W toku formalnie prowadzonego postępowania zespół SMM Legal był zaangażowany w reprezentowanie interesów PKN Orlen przed Komisją Europejską. Zakresem świadczonej pomocy prawnej objęte było między innymi uczestnictwo w spotkaniach z Komisją Europejską (m.in. w tzw. State of Play), a także przygotowywanie stanowisk PKN Orlen w stosunku do obarczonych terminami formalnych zapytań o informacje (tzw. RFI). Kancelaria doradzała również PKN Orlen poprzez opracowywanie przedstawianych Komisji Europejskiej opinii i stanowisk w przedmiocie zakresu rynków właściwych oraz wpływu transakcji na konkurencję panującą na tych rynkach.
W dniu 7 sierpnia 2019 roku Komisja Europejska podjęła decyzję o wszczęciu tzw. drugiej fazy postępowania w sprawie przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen, zgłaszając jednocześnie obawy dotyczące zgodności planowanej fuzji ze wspólnym rynkiem. Decyzja ta otworzyła drugą fazę dochodzenia w stosunku do zgłoszonej koncentracji. Zespół SMM Legal został zaangażowany w przygotowywanie stanowiska PKN Orlen co do obaw przedstawionych przez Komisję Europejską w decyzji wraz z analizą materiału dowodowego, na podstawie którego ją wydano. Wszczynając drugą fazę postępowania, Komisja Europejska przystąpiła do szczegółowej analizy skutków notyfikowanej transakcji. Zakres czynności podejmowanych w tym etapie postępowania przez zespół SMM Legal obejmował bieżące reprezentowanie PKN Orlen przed Komisją Europejską, w tym przygotowywanie odpowiedzi na RFI.
Od 20 września 2019 roku do 28 lutego 2020 roku, z uwagi na obszerne i kluczowe z perspektywy oceny wpływu transakcji na konkurencję RFI wystosowane przez Komisją Europejską oraz żądania dotyczące przedłożenia dużej liczby tzw. dokumentów wewnętrznych spółek, bieg postępowania w sprawie kontroli koncentracji był zawieszony (tzw. stop the clock). W tym czasie zespół SMM Legal prowadził prace związane z przygotowaniem odpowiedzi polegające m. in. na zebraniu, przeglądzie i przedstawieniu stosownych dokumentów w ramach dwóch strumieni, zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej. Łącznie przeglądowi przez prawników SMM Legal podlegało ponad 900 tysięcy spośród ok. 21 milionów przeprocesowanych dokumentów.