Takie zapisy pojawiały się w uchwale Rady Miejskiej w Annapolu w sprawie stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych. Rada ustaliła m.in., że opłata roczna za 1 mkw. pasa drogowego zajętego przez rzut poziomu urządzenia umieszczonego poza obszarem zabudowanym wynosi 20 zł, a w obszarze zabudowanym – 40 zł.
Wojewoda lubelski stwierdził, że takie zróżnicowanie opłat nie ma uzasadnienia prawnego. Przepis art. 40 ust. 9 ustawy o drogach publicznych dopuszcza bowiem pięć czynników różnicowania stawek opłat za zajęcie pasa drogowego: kategorię drogi, której pas drogowy ma być zajęty; rodzaj elementu zajętego pasa drogowego; procentową wielkość zajmowanej szerokości jezdni; rodzaj zajęcia pasa drogowego; rodzaj urządzenia lub obiektu budowlanego umieszczonego w pasie drogowym.
Właśnie te czynniki powinny być brane pod uwagę przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, kiedy ustala on stawki opłat. Zdaniem wojewody enumeratywny katalog wskazanych czynników oznacza, że rada gminy nie może brać pod uwagę żadnych innych, niewymienionych. A żaden z wymienionych w art. 40 ust. 9 ustawy czynników nie mówi o różnicowaniu stawek opłat ze względu na to, że pas drogowy znajduje się w obszarze zabudowanym czy też w obszarze niezabudowanym.