Reklama
Rozwiń

Przesłanka do wznowienia postępowania administracyjnego nie uzasadnia stwierdzenia nieważności decyzji

Jeżeli przepis prawa uzależnia wydanie decyzji od zajęcia stanowiska przez inny organ, decyzję można wydać dopiero po zajęciu stanowiska przez ten organ. Wydanie decyzji bez wymaganego prawem stanowiska innego organu jest podstawą do wznowienia postępowania.

Publikacja: 08.05.2018 02:00

Przesłanka do wznowienia postępowania administracyjnego nie uzasadnia stwierdzenia nieważności decyzji

Foto: Adobe Stock

Organ prowadzący postępowanie, mimo ciążącego na nim obowiązku, przed wydaniem decyzji nie zasięgnął stanowiska innego organu. Czy powoduje to nieważność decyzji?

Nie. Zgodnie z art. 106 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.), jeżeli przepis prawa uzależnia wydanie decyzji od zajęcia stanowiska przez inny organ (wyrażenia opinii lub zgody albo wyrażenia stanowiska w innej formie), decyzja powinna być wydana po zajęciu stanowiska przez ten organ. Organ załatwiający sprawę, zwracając się do innego organu o zajęcie stanowiska, ma obowiązek zawiadomić o tym stronę (art. 106 § 2 k.p.a.). Natomiast organ, do którego zwrócono się o zajęcie stanowiska, powinien przedstawić je niezwłocznie, zasadniczo nie później niż w terminie 2 tygodni od dnia doręczenia mu żądania, przy czym zajęcie stanowiska przez ten organ następuje w drodze postanowienia, na które stronie przysługuje zażalenie (art. 106 § 3 i 5 k.p.a.). W orzecznictwie podkreśla się, że strona ma prawo do czynnego udziału w każdym stadium postępowania.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono