Ubezpieczenia czeka rewolucja na wielu polach

Europa-innowacje, regulacje, inspiracje - pod takim hasłem przebiegał tegoroczny VII Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń. Uczestniczyli w nim przedstawiciele branży ubezpieczeniowej, jak również reprezentanci rządu, z minister finansów Teresą Czerwińską na czele. Podjęte dyskusje pokazały, że branżę ubezpieczeniową czeka wiele wyzwań.

Publikacja: 10.05.2019 14:05

Ubezpieczenia czeka rewolucja na wielu polach

Foto: Fotorzepa, Sławoir Mielnik

Podczas swojego wystąpienia minister zwróciła uwagę na dwa główne elementy wymagające znalezienia synergii pomiędzy nimi.

– Trzeba wypracować takie rozwiązania, które pozwolą pogodzić chłonność innowacji, a jednocześnie zachować bezpieczeństwo klientów i bezpieczeństwo sektora ubezpieczeniowego w Polsce – wskazała minister Czerwińska.

Według minister Czerwińskiej kluczowe tematy, to regulacje dla Pracowniczych Programów Kapitałowych, ochrony danych osobowych, jak również zabezpieczenie branży ubezpieczeniowej przed ewentualnym „twardym" Brexitem. - Polska przygotowała się na ten scenariusz i już w marcu uchwaliła ustawę na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. Zabezpieczyliśmy ubezpieczonych i ubezpieczycieli, przedłużając możliwość dostępu do rynku reasekuracyjnego w Londynie – powiedziała minister.

Podczas trwającego panelu dyskusyjnego na temat wyzwań regulacyjnych w perspektywie nowej kadencji Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej prezes PZU Paweł Surówka powiedział, że "jeżeli na serio uważamy, że konkurencyjność polskiego rynku finansowego w przyszłości będzie zależała od naszej innowacyjności, to innowacyjność polskiego rynku i spółek będzie w dużej mierze zależała od innowacyjności i przedsiębiorczości naszego regulatora".

Jego zdaniem krajem europejskim, który będzie wykazywał się największą konkurencyjnością i innowacyjnością będzie ten, którego nadzór rozumie i wspiera biznes. - Nie możemy bać się tego, że niektóre rzeczy, my jako Polska, robimy po raz pierwszy, a dopiero potem są one implementowane na poziomie europejskim. Jestem absolutnie przekonany, że nasi regulatorzy z KNF na czele mają tego świadomość i są na to przygotowani - dodał Surówka.

Podjęte na dalszych etapach dyskusje dotyczyły nowych źródeł informacji i sztucznej inteligencji. Szef Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN, dr Jakub Ryzenko przekonywał, że jeśli tylko firmy ubezpieczeniowe będą miały potrzebę wykorzystania danych w postaci obrazów, polski sektor kosmiczny i firmy dronowe są w stanie przygotować dla nich konkretną ofertę. To nowa szansa na ocenę ryzyka i obniżanie kosztów z wypłat na świadczenia i odszkodowania.

Omawiano również problemy związane z tworzeniem się nowych pokoleń klientów i wyzwaniach dla ubezpieczeń na życie, jak również zmieniającej się miejskiej mobilności. Elektryczne rowery, hulajnogi, które w chwili obecnej licznie pojawiają się w przestrzeni miejskiej nie są prawnie regulowane. Pojawia się więc potrzeba zmian w ubezpieczeniach komunikacyjnych, szczególnie w kontekście OC. To również szansa na duże zyski dla branży ubezpieczeniowa, która mogłaby rozwijać się w kierunku mikroubezpieczeń.

Ubezpieczenia
Duża zmiana u największego polskiego ubezpieczyciela. Po dekadzie wraca były prezes
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Ubezpieczenia
To już definitywny koniec wojny cenowej na rynku OC. Polisy mocno drożeją
Ubezpieczenia
Kto zapłaci za odbudowę Los Angeles? Firmy ubezpieczeniowe na granicy bankructwa
Ubezpieczenia
Trudny rok za ubezpieczycielami. Ceny polis OC pójdą w górę
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Ubezpieczenia
Wypłata w 15 dni - Warta podsumowuje pomoc powodzianom
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej