Pierwotnie ING zobowiązane było do sprzedaży spółek z branży ubezpieczeniowej i zarządzania aktywami oraz zwrot otrzymanych od państwa środków do końca 2013 roku. Takie warunki postawiła Komisja Europejska wyrażając zgodę na przekazanie grupie przez holenderski rząd pomocy w wysokości 10 mld euro w 2008 roku, w szczycie kryzysu finansowego.
Zgodnie z nowym planem restrukturyzacji ING ma spłacić pozostałą kwotę pomocy w wysokości 3 mld euro wraz z 50-proc. premią do końca 2015 roku. Natomiast na wyjście z branży ubezpieczeniowej ma czas najpóźniej do 2018 roku, z zastrzeżeniem, że połowy swoich europejskich firm pozbędzie się w ciągu trzech najbliższych lat.
Jednocześnie do 2015 roku wydłużony został okres państwowego nadzoru nad grupą. Na ten sam okres przedłużono zakaz dokonywania przez nią przejęć.
Zgodę na zmianę harmonogramu restrukturyzacji ING Bruksela uzasadniła trudnymi warunkami na rynkach finansowych. W rzeczywistości decyzję taką wymusił na niej wyrok sądowy uchylający postanowienia poprzedniego planu. Pozew złożyło ING po nieudanej próbie sprzedaży działającego w Holandii banku hipotecznego WestlandUtrecht Bank. Ostatecznie Komisja Europejska zgodziła się na pozostawienie jego w grupie, akceptując jego włączenie do nowego banku, mającego powstać w drodze połączenia z Nationale Nederlanden Bank.