Kierunek: pasażer

Miejskie Zakłady Autobusowe inwestują w ekologiczny tabor.

Publikacja: 10.09.2018 07:07

Kierunek: pasażer

Foto: mat. prasowe

Na rynku finansowym obserwujemy nowy nurt myślenia: firmy zaczynają zwracać większą uwagę na problem społecznej odpowiedzialności. W większości branż na znaczeniu zyskuje idea zrównoważonego rozwoju. Odpowiedzialność i równowaga w biznesie oznaczają troskę o ludzi, w tym również troskę o przyszłe pokolenia. Ochrona środowiska, inwestycje w rozwój pracowników oraz dbałość o pasażerów – to priorytety w obszarze zrównoważonego rozwoju dla Miejskich Zakładów Autobusowych (MZA) przedstawione w najświeższym raporcie spółki zarządzanej przez miasto st. Warszawa.

Raport pod nazwą „Kierunek pasażer" to przykład do naśladowania dla innych firm. Do tej pory MZA przedstawiały tylko raporty finansowe, w tym roku po raz pierwszy zaprezentowano raport społeczny. – Jako jedni z pierwszych w Polsce w sektorze przedsiębiorstw komunalnych przedstawiamy obraz naszej organizacji z punktu widzenia przedsiębiorstwa odpowiedzialnego społecznie. Opublikowany raport dotyczący zrównoważonego rozwoju stawia przed nami cele i zadania, które konsekwentnie będziemy realizować – mówi Jan Kuźmiński, prezes MZA.

W 2017 roku z usług MZA skorzystało ponad 450 mln pasażerów. W trosce o środowisko największy przewoźnik publiczny w Polsce inwestuje w ekologiczny tabor. – Podjęliśmy decyzję o rezygnacji z oleju napędowego jako paliwa dla naszych nowych autobusów. Od teraz wszystkie autobusy, jakie mamy zamiar pozyskać, będą zero lub niskoemisyjne – informuje Kuźmiński. Do 2021 roku na ulicach Warszawy pojawi się kolejnych 130 autobusów elektrycznych. „Ekologiczny transport oddechem dla miasta" – brzmi hasło MZA. Autobusy warszawskie wzbogaciły się również o 1000 punktów Wi-FI dostępnych za darmo, a także 200 ładowarek USB dla pasażerów. Obecnie już 70 proc. pojazdów MZA wyposażonych jest w monitoring, co pomaga w utrzymaniu bezpieczeństwa, a 75 proc. posiada klimatyzację, co dało się odczuć podczas tegorocznych letnich upałów.

Miejskie Zakłady Autobusowe obsługują w Warszawie 193 linie autobusowe. – Czujemy współodpowiedzialność za rozwój miasta oraz jego wizerunek nie tylko w oczach mieszkańców, ale również odwiedzających nas gości i turystów. Chcemy, aby nasze pojazdy były punktualne, zadbane, bezpieczne – wyjaśnia prezes Marzena Myszkowska, członek zarządu MZA. Obecnie w stołecznej firmie pracuje prawie 5000 pracowników MZA, zdecydowana większość z nich to kierowcy, przeważają mężczyźni, ale w ostatnich latach firma obserwuje rosnące zainteresowanie kobiet tym zawodem. – Nieustannie inwestujemy w rozwój zawodowy naszej załogi. Tylko w zeszłym roku przeszkoliliśmy 2500 osób. Dzięki programom doszkalającym kierowców podnosimy poziom bezpieczeństwa pasażerów – deklaruje Myszkowska. Miejski transport w Warszawie należy do jednych z najbezpieczniejszych w Europie.

Twórcy raportu „Kierunek pasażer" przekonują, że dla firmy z tradycjami – Miejskie Zakłady Autobusowe za dwa lata będą obchodzić stulecie istnienia – pierwszy raport społeczny to krok milowy naprzód. – Uporządkowanie danych w formie raportu pomoże nam teraz w tworzeniu i realizowaniu kompleksowej strategii odpowiedzialnego biznesu dla Miejskich Zakładów Autobusowych – przyznaje Myszkowska. – Dynamiczny rozwój musi być zrównoważony, skoncentrowany na dobru społecznym oraz ochronie środowiska. Nasze działania wpisują się w cele Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 przyjętej przez ONZ – dodaje. Czy tropem Miejskich Zakładów Autobusowych pójdą inne firmy dbające o transport publiczny w polskich miastach?

22–23 września 2018 roku w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Dni Transportu Publicznego, imprezy organizowanej od 2002 roku, mającej na celu promowanie komunikacji miejskiej. Coroczne wydarzenie powiązane jest z Europejskim Dniem bez Samochodu. Od lat eksperci przekonują społeczeństwo, że bardziej ekologiczne niż podróżowanie własnym samochodem jest regularne korzystanie z publicznej komunikacji. W tym roku DTP przypada na Dzień bez Samochodu, kiedy to w wielu miastach, w tym w Warszawie, podróżujemy komunikacją miejską bezpłatnie. Na DTP dojedziemy specjalną linią 400.

Transport
Ciasno na Lotnisku Chopina? Wizz Air w 2025 r. doda milion miejsc w samolotach
Transport
Boeing wznowił produkcję B737 MAX. Miliard dolarów na więcej dreamlinerów
Transport
Kiedy pierwszy samolot wyląduje na CPK? Wiceminister Maciej Lasek zdradza datę
Transport
Europa łaskawsza dla spalinowców
Transport
Rosja zbudowała 15 razy mniej samolotów pasażerskich niż chciał Putin
Materiał Promocyjny
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność