Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 25.03.2019 20:50 Publikacja: 25.03.2019 20:46
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz
Nowe rozmowy o zmianie warunków mogą zapewnić Malezji oszczędności ponad 10 mld ringgitów (2,5 mld dolarów) - poinformował w lokalnym kanale tv Daim Zainuddin. - Rozmawiali tu ze mną dwa tygodnie temu i zaprosili mnie do Chin na sfinalizowanie rozmów - powiedział.
Chińczycy zaprosili Malezyjczyków do złożenia wizyty 2 kwietnia, aby można było zakończyć w pierwszym tygodniu kwietnia negocjacje dotyczące Linii Kolejowej Wschodniego Wybrzeża (ECRL) - podał Reuter z Kuala Lumpur. Chodzi o magistralę o długości 688 km z Tumpat w stanie Kelantan do Port Klang w Selangor, łączącej oba wybrzeża kraju i największe porty. Podróż na tej trasie zajmie ok. 4 godzin.
Z magistrali ma korzystać 5,4 mln podróżnych rocznie. przewozy ładunków wyniosą 53 mln ton rocznie koło 2030 r., magistrala da pracę 80 tysiącom ludzi, a PKB trzech stanów wschodniego wybrzeża zwiększy się o 1,5 proc. - ocenia portal railway-technology.com
Realizacja magistrali została jednak zagrożona po dojściu w maju do władzy premiera Mahathira Mohammada, który zapowiedział renegocjowanie warunków umowy z Chinami albo anulowanie jego zdaniem nieuczciwych projektów chińskich, na które zgodził się jego poprzednik, Najib Razak.
Poprzedni premier podpisał podczas wizyty w Chinach w 2017 r. 14 listów intencyjnych dotyczących różnych projektów na łączną sumę 34 mld dolarów. Samą magistralę uznał za projekt zmieniający warunki gry i stan umysłów. - ECRL nada też ton rozwojowi gospodarki, wpłynie dodatnio na sytuację społeczną w stanach wschodniego wybrzeża - powiedział podczas uroczystego rozpoczęcia budowy dworca w KotaSas.
Gigantyczne koszty, brak przejrzystości z zawarciem umowy z Chinami (bez przetargów) i groźba dużego zadłużenia kraju sprawiły, że prace wstrzymano. Projekt miał być finansowany w 85 proc. przez chiński Exim Bank w formie preferencyjnego kredytu o stopie 3,25 proc. i w pozostałych 15 procentach przez islamskie obligacje malezyjskich banków inwestycyjnych. Chińczycy zaproponowali zmniejszenie kosztów niemal o połowę, aby uratować projekt. Ma być realizowany w 2 etapach, obiecali też zatrudnić co najmniej 30 proc. miejscowych podwykonawców.
Polska potrzebuje Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jesienią 2032 roku na CPK wyląduje pierwszy samolot – powiedział w w Radiu Zet Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.
Największe ugrupowanie Parlamentu Europejskiego naciska władze UE na poluzowanie planowanego na 2035 r. zakazu sprzedaży aut spalinowych oraz planowanych limitów emisji spalin.
Hucznie ogłoszony program Kremla zastąpienia zagranicznych samolotów pasażerskich własną produkcją okazał się wydmuszką. Od początku agresji Putina na Ukrainę rosyjski przemysł lotniczy był w stanie wyprodukować 7 samolotów ze 108, które obiecał narodowi Putin.
Strajkują robotnicy jednej z największych państwowych placów budowy w Rosji – autostrady z Moskwy do Jekaterinburga na Uralu. Od kilku miesięcy nie dostają pensji, bo nie płaci im rosyjski odpowiednik GDDKiA. Budowa nowej autostrady jest osobiście nadzorowana przez Putina.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W nowym rozkładzie jazdy 2024/2025 wchodzącym w życie w sobotę 15 grudnia kolej zapowiada rekordowe czasy przejazdów, więcej połączeń, wygodniejsze pociągi. Kilka miast straci jednak dostęp do pendolino.
Ministerstwo Infrastruktury nie wyklucza, że przyspieszy budowę Drogi Czerwonej, która jest kluczowa do rozwoju portu i miasta Gdyni.
Polska potrzebuje Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jesienią 2032 roku na CPK wyląduje pierwszy samolot – powiedział w w Radiu Zet Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Rada Unii Europejskiej przyjęła stanowiska negocjacyjne w sprawie dwóch propozycji Komisji Europejskiej, wzmocnienia praw pasażerów korzystających w jednej podróży z różnych środków transportu. To część pakietu legislacyjnego dotyczącego mobilności.
Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu ma szansę być gotowy na przełomie 2028 i 2029 roku.
Zniesienie kontroli na bułgarskich i rumuńskich granicach będzie dopalaczem dla handlu. Polskie firmy też mają apetyt na zwiększenie obrotów.
Chińscy dostawcy informują, że lada dzień Rosja poluzuje ograniczenia w kolejowym tranzycie z Chin do Europy.
Kolej niemiecka, Deutsche Bahn, uruchomiła pakiety turystyczne, które łączą przejazd koleją z noclegami w hotelu. W ofercie znalazły się wypady do dużych miast, a pierwszymi partnerami przedsięwzięcia zostali niemieccy touroperatorzy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas