Skarb państwa przejmuje kontrolę nad włoskimi autostradami

Włoski skarb państwa przejmie kontrolę nad tysiącami kilometrów płatnych autostrad na podstawie umowy z Atlantią. Jej główny akcjonariusz, rodzina Benettonów zgodziła się odstąpić udziały w filii ASPI, aby nie odebrano jej licencji

Publikacja: 16.07.2020 13:08

Skarb państwa przejmuje kontrolę nad włoskimi autostradami

Foto: Bloomberg

Władze w Rzymie groziły od prawie 2 lat filii Autostrade per l'Italia odebraniem licencji po zawaleniu się w sierpniu 2018 dwóch przęseł wiaduktu Morandi w Genui, gdy zginęły 43 osoby. Autostrade była użytkownikiem tej magistrali.

Po posiedzeniu, które trwało całą noc z wtorku na środę rząd koalicyjny ogłosił, że otrzymał nowe propozycje od Atlantii i ASPI w sprawie eksploatacji płatnych autostrad i poinformował o uruchomieniu postępowania prawnego, które zakończy spór. Atlantia zgodziła się odstąpić początkowo 51 proc. z posiadanych 88 proc. w filii publicznemu bankowi Cassa Depositi e Prestiti (CDP) i innym inwestorom instytucjonalnym za łączne 3,2-3,3 mld euro. Zrobi to poprzez podwyższenie kapitału, co zmniejszy jej udział w filii, filia zostanie następnie wyodrębniona i trafi na giełdę. Rodzina Benettonów odstąpi w ciągu 12 miesięcy swój udział bankowi CDP i innymi inwestorom instytucjonalnym, zainteresowane są fundusze Blackstone i Macquarie — informuje Reuter.

Ta informacja wywołała skok akcji Atlantii w Mediolanie o ponad 25 proc. Rodzina Benttonówi ma w niej 30 proc., Atlantia kontroluje też firmę zarządzającą lotniskami ADR i firmę elektronicznego poboru myta Telepass. Innymi udziałowcami filii ASPI są Allianz, francuska EDF i chiński fundusz Silk Road Fund.

Spór rządu z Autostrade eksploatującej ok. 3 tys. km autostrad nabrał akcentu politycznego, dotyczył zwłaszcza roli wpływowej rodziny Benettonów. Trwał długo, bo w rządzie były różne stanowiska. Obecnie „rząd potwierdził zasadę naruszaną w przeszłości, że infrastruktura publiczna jest cennym dobrem publicznym" — oświadczył w komunikacie premier Giuseppe Conte. Dodał, że osiągnięte porozumienie powinno zostać zatwierdzone w sposób przejrzysty i czytelny, aby znikła groźba odebrania licencji. Gdyby do tego doszło, Atlantia musiałaby spłacić dług Autostrade ok. 10 mld euro,. co mogłoby zagrozić je istnieniu. Osoba związana z rodziną Benettonów ujawniła, że do porozumienie prezesa Atlantii, Carlo Bertazzo z ministrem gospodarki, Roberto Gualtierim „doszło z pistoletem przyłożonym do skroni, ale nie było innego rozwiązania".

Filia zobowiązała się ponadto wypłacić 3,4 mld euro odszkodowania, zgodziła się na mniej korzystną metodę ustalania stawek myta i zrezygnowała ze wszelkiej drogi prawnej wobec skarbu państwa. Zaakceptowała też włączenie do umowy o użytkowaniu autostrad klauzulę o odbieraniu licencji.

Ostateczne porozumienie pozwoliło rozładować narastający spór polityczny w kruchej koalicji rządowej populistycznego Ruchu 5 Gwiazd (zwolennika odebrania licencji), Partii Demokratycznej i małego ugrupowania centrowego Viva Italia.

Transport
Donald Trump stracił cierpliwość do Boeinga. Kupi dla siebie używany samolot
Transport
Ryanair gotowy zrezygnować z 330 boeingów. To efekt ceł Trumpa
Transport
Rosjanie chcą skopiować model Airbusa. Przekonali już Białoruś
Transport
CPK przyspieszy wypłatę odszkodowań za wywłaszczenia
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Transport
Dassault Aviation ma co robić. Rafale Marine dla Indii
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne