Zmiana w PAŻP. Premier Donald Tusk ma nową, doświadczoną kandydatkę

Anita Oleksiak, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, straciła stanowisko. Zastąpi ją doświadczona w branży Magdalena Jaworska.

Publikacja: 04.01.2024 13:20

Anita Oleksiak (z prawej) straciła stanowisko. Nową prezes będzie Magdalena Jaworska

Anita Oleksiak (z prawej) straciła stanowisko. Nową prezes będzie Magdalena Jaworska

Foto: PAP

Z dostępnych informacji wynika, że premier Donald Tusk ma powołać Magdalenę Jaworską jeszcze dzisiaj, w czwartek 4 stycznia.

Magdalena Jaworska jest osobą doskonale znaną w branży transportowej. W latach 2008-2014 była zastępcą Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, skąd przeszła do PAŻP na stanowisko wiceprezesa ds. finansowo-administracyjnych. Rok później awansowała na szefową agencji, o której mówiła wtedy, że dzięki wprowadzeniu innowacyjnych rozwiązań stanie się „perełką” nie tylko w regionie, ale i w Europie.

Nowa szefowa PAŻP

Z PAŻP odeszła w końcu 2016 roku i wyjechała do Brukseli, gdzie została członkiem zespołu Komisji Europejskiej ds. żeglugi powietrznej (Performance Review Body of the Single European Sky), ciała doradzającego KE. Zastąpił ją, jako p.o. kontroler ruchu lotniczego, Janusz Janiszewski, który stracił to stanowisko w marcu 2022 r. podczas konfliktu ze związkowcami w PAŻP.

Czytaj więcej

Jest porozumienie w PAŻP. Nie będzie paraliżu lotniczego w lato

Atmosfera w PAŻP była wówczas tak napięta, że minister infrastruktury, któremu podlega agencja, zdecydował się odwołać Janiszewskiego ze stanowiska. Zastąpiła go Anita Oleksiak, której najważniejszym zadaniem było złagodzenie konfliktu, w tym masowego odchodzenia kontrolerów z PAŻP, co groziło wręcz paraliżem ruchu nieba nad Polską. Organizacja Eurocontrol, odpowiadająca za bezpieczeństwo żeglugi powietrznej w Europie,  była wówczas nawet gotowa do przekierowania ruchu znad Polski.

Nowej szefowej PAŻP, która skończyła Wydział Budownictwa Wojskowej Akademii Technicznej zarzucano wtedy, że nie ma doświadczenia w branży lotniczej. Po skończeniu studiów pełniła funkcję p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, w latach 2018-2020 była p.o. Zastępcy Głównego Inspektora Transportu Drogowego, a w 2020 roku została dyrektorem oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku. Nie zmienia to faktu, że uporała się z konfliktem. A Polacy, których wyloty na majowe weekendy były wtedy zagrożone z powodu protestu kontrolerów, polecieli bez opóźnień.

Czytaj więcej

Kontrolerzy: Zrobimy wszystko, aby uniknąć powtórki z maja. Rozmowy w PAŻP trwają
Transport
Francuscy kontrolerzy obiecali nie strajkować. Zmienili zdanie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Transport
Koniec strajków w Lufthansie. Pasażerowie odetchną, chociaż nie do końca
Transport
Ryanair przegrywa w Hiszpanii, zapłaci załodze więcej
Transport
Boeing niedbale produkował największe samoloty? Rusza śledztwo
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Transport
Miasta mogą mieć problemy z zakupem elektrycznych autobusów