Ryanair zmęczony potyczkami z KE sięga po polityków

Zmęczony potyczkami z Komisją Europejską i nieustającym konflikcie z kontrolerami ruchu lotniczego prezes Ryanaira, Michael O’Leary sięgnął po wsparcie polityczne.

Publikacja: 29.03.2023 15:24

Ryanair zmęczony potyczkami z KE sięga po polityków

Foto: Bloomberg

Od 1 kwietnia, i nie jest to Prima Aprilis, zarząd Ryanair Holdings zasilą Austriaczka Elisabeth Köstinger, oraz Irlandczyk Eamonn Brennan. Oboje otrzymali stanowiska tzw. non-executive director, czyli nie będą odpowiadać za bieżącą działalność przewoźnika, tylko zostali niezależnymi doradcami w Ryanairze.

Czytaj więcej

Ryanair dodaje na lato trzy kierunki z Katowic i jeden samolot do bazy na lotnisku

Elisabeth Köstinger była eurodeputowaną w latach 2009 – 2017, potem została minister rolnictwa, zrównoważonego środowiska i turystyki w rządach kolejnych kanclerzy — Kurza, Schallenberga i Nehammera. Odeszła z polityki w 2022 i została prezesem austriackiego ESG-Fintech. Mówi się, że środowisko Brukseli zna jak nikt inny.

Z kolei były pilot , Eamonn Brennan do końca 2022 roku, przez pięć lat był dyrektorem generalnym Eurocontrol, czyli europejskiej organizacji zrzeszającej agencje kontroli lotów, takie jak np Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Wcześniej szefował irlandzkiemu regulatorowi lotnictwa cywilnego Irish Aviation Authority (odpowiednik polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego) .

Jak informuje Ryanair w komunikacie prasowym i Elisabeth Köstinger i Eamonn Brennan będą brali udział w przygotowaniu strategii dla Ryanaira. Nie bez znaczenia będą także ich brukselskie kontakty, bo szczególnie Brennan jest tam szczególnie szanowany i jak mało kto zna układy w krajowych agencjach żeglugi powietrznej i związkach zawodowych kontrolerów ruchu lotniczego.

Czytaj więcej

Michael O’Leary, prezes Ryanaira: Na lotniskach będzie OK. Kłopoty pojawią się w powietrzu

Austriaczka z kolei będzie miała za zadanie wesprzeć wysiłki Ryanaira do ograniczenia wpływu operacji lotniczych na zmiany klimatu. To ona była zwolenniczką ograniczeń dla Austrian Airlines w wykonywaniu krótkich rejsów krajowych.

Transport
Polski zakaz wjazdu rosyjskich tirów sparaliżował granicę Litwa-Białoruś
Materiał partnera
Rekordowe inwestycje na kolei
Transport
Przeloty nad Rosją. Niebezpieczna przygoda pasażerów Air India
Transport
Pierwszy czysty statek wycieczkowy. Norweska firma zapowiada rewolucję na morzu
Transport
Pierwszy czarter z Radomia i pierwsza bójka. Pasażerowie na czarnej liście