Lotnisko Charles de Gaulle w Paryżu zmienia nazwę

Pasażerowie lecący na główne paryskie lotnisko mogą się zdziwić. Od ostatniej soboty zapowiadający lądowanie pracownicy pokładu nie mówią już, że za chwilę dotrą do Charles de Gaulle Airport.

Publikacja: 05.12.2022 13:58

Lotnisko Charles de Gaulle w Paryżu zmienia nazwę

Foto: Bloomberg

Przez ponad tydzień, do 10 grudnia główne paryskie lotnisko im Charlesa de Gaulle zmieni nazwę na Anne de Gaulle Airport - poinformowało francuskie Ministerstwo Transportu. „Postanowiliśmy zrobić to wspólnie z zarządzającym stołecznym portem Aéroports de Paris (ADP)” - czytamy w komunikacie. Anne de Gaulle była najmłodszą córką zmarłego prezydenta Francji Charlesa de Gaulle i jego żony Yvonne. Cierpiała z powodu zespołu Downa. Akcja potrwa 8 dni, do soboty 10 grudnia.

Czytaj więcej

Francuzi paraliżują europejskie niebo. I będą kolejne strajki

Francuzi w ten sposób postanowili zwrócić uwagę na problemy, jakie mają ludzie niepełnosprawni. Całej tej nowatorskiej akcji nie wymyśliło jednak ani lotnisko, ani ministerstwo, chociaż ich zgoda była niezbędna, tylko Fundacja Anny de Gaulle zajmująca się wsparciem dla osób niepełnosprawnych.

- Misja powierzona Fundacji Anny de Gaulle łączy ludzi. Kiedy więc Fundacja przyszła do nas z pomysłem zmiany nazwy naszego głównego lotniska w regionie Ile-de-France na imię córki generała de Gaulle'a i Yvonne de Gaulle, Anne, zobaczyliśmy w nim oczywisty związek i wspaniałą okazja, aby zwrócić uwagę na tę sprawę - mówi Augustin de Romanet, prezes i dyrektor generalny Groupe ADP.

Jak wyjaśnił dalej dla lotniska w Paryżu jest to kwestia podnoszenia świadomości na temat sytuacji niepełnosprawności. Ta pierwsza na świecie zmiana nazwy lotniska, nie jest tylko werbalna czy symboliczna. W ostatnią sobotę większość część tablic informacyjnych i oznakowań została całkowicie zmieniona., a podświetlane znaki drogowe będą informować pomarańczowymi literami: „Witamy na lotnisku Paris-Anne de Gaulle”. Aby podróżni lub taksówkarze zrozumieli, że nie jest to pomyłka, na frontonach terminali 2A i 2B pojawiła się nowa nazwa niebieskimi literami o wysokości dwóch metrów, widoczna dla wszystkich zmotoryzowanych.

W środku, w Terminalach 2E i 2F na pasażerów czeka kolejna niespodzianka. Na wszystkich ekranach informacji o locie pojawi się napis „Welcome to Paris-Anne de Gaulle”. Ten sam komunikat widnieje na wszystkich billboardach w tych terminalach, zarówno przy odlotach, jak i przylotach. A personel pokładowy linii Air France będzie informował pasażerów o wszystkich lotniskowych ułatwieniach dla osób niepełnosprawnych.

Czytaj więcej

Paryż: Strzały na lotnisku de Gaulle’a. Nie żyje mężczyzna uzbrojony w nóż
Transport
Strajki bardzo zabolały Lufthansę. A to jeszcze nie koniec
Transport
Koleje Dużych Prędkości w ramach CPK zbudują polskie firmy
Transport
Czy Dreamlinerami można latać bezpiecznie? Boeing w ogniu pytań
Transport
Boom na rynku rowerów. Coraz większą popularnością cieszą się elektryczne
Transport
Prezes Lufthansy pod specjalnym nadzorem