Wpłynięcie wniosku potwierdził oficjalny przedstawiciel rządu niemieckiego Steffen Hebestreit. Powiedział, że propozycję złożyły „niektóre kraje w UE”, ale nie sprecyzował, które z nich.

Władze niemieckie nie oceniły jeszcze tej inicjatywy. „Rząd niemiecki będzie teraz musiał prowadzić na ten temat dyskusje między członkami gabinetu i wewnątrz UE. Dyskusje te nie zostały zakończone, więc nie mogę przedstawić sprawozdania z wyników” – powiedział Hebeshtreit na briefingu (cytowane przez TASS).

W tym tygodniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do zakazu Rosjanom wjazdu do Wspólnoty i wydalenia tych, którzy już tam są, niezależnie od ich stosunku do rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Estonia: unijne wizy turystyczne dla Rosjan powinny zniknąć i to szybko

Pomysł ten poparła premier Estonii Kaja Kallas, która uważa, że ​​podróż do Europy to „przywilej, a nie prawo człowieka”. Polska wielokrotnie występowała również z propozycją ograniczenia wydawania wiz obywatelom Federacji Rosyjskiej.

Sankcje są nałożone w odpowiedzi na rosyjską operację militarną na Ukrainie. Łotwa, Litwa, Czechy i Estonia już zawiesiły wydawanie wiz dla Rosjan, Dania i Holandia nie wydają wiz krótkoterminowych. Finlandia też skłania się do zakazu wiz. Niemcy natomiast chcą ułatwić wjazd rosyjskim obrońcom praw człowieka, działaczom i dziennikarzom, który deklarują się jako przeciwnicy wojny.