Irański przewoźnik zapłaci 15 proc. cen zamówionych maszyn z irańskiego funduszu rozwoju - dodał prezes w relacji agencji Fars.

Iran Air i Airbus sfinalizują kontrakt na zakup europejskich samolotów w ciągu 2 tygodni - powiedział z kolei agencji Tansim.

- Teraz negocjujemy sfinansowanie kupna trzech pierwszych. Staramy się mieć pięć pierwszych airbusów do marca 2017. Finansowanie jest jedną z niewielu już kwestii do rozwiązania. Airbus zgodził się zapewnić środki na 17 maszyn.

Dwa dni temu Iran podpisał z Boeingiem kontrakt kupna 80 samolotów za 16,6 mld dolarów w cenach katalogowych, największy z zachodnią firmą od czasu rewolucji islamskiej w 1979 r. W styczniu 2016 podpisał wstępną umowę z Airbusem na 118 samolotów (73 wąskokadłubowych i 45 szerokokadłubowych) za 25 mld dolarów.

Niepewność, jak sfinansować oba kontrakty, bo Iran ma miliardy dolarów na świecie bez możliwości dostępu do nich i polityczne opory w USA utrudniły Teheranowi dojście do zachodnich samolotów po częściowym zniesieniu sankcji.

Pierwszymi maszynami, które wylądują w Iranie będą jednak samoloty europejskie. Od 2017 r. zaczną się dostawy turbośmigłowych ATR, spółki należącej w połowie do Airbusa, który jest bardziej zaawansowany w dostawach. ATR otrzymał już zgodę na eksport władz amerykańskich, ostateczny kontrakt ma być podpisany na dniach. Boeing zacznie dostarczać swoje samoloty w 2018 r.