I żeby zrobiły to jak najszybciej. Unijny dokument jest honorowany w Szwajcarii, na Ukrainie i w Turcji oraz w Egipcie . - DCC został przygotowany w rekordowo krótkim czasie i w ogromnym stopniu pomógł w ożywieniu rynku lotniczego. A ponieważ dzisiaj na świecie nie ma globalnego standardu zaświadczenia o szczepieniach, to DCC właśnie powinien służyć jako wzór dla innych państw, które zamierzają przygotować własne certyfikaty. Tylko w ten sposób dojdzie do restartu podróży, co z kolei wiąże się z konkretnymi korzyściami gospodarczymi - uważa Conrad Clifford, wiceszef IATA.

Co przesądziło o tak wysokiej ocenie unijnego dokumentu ? Przede wszystkim format, bo może być używany tak w wersji cyfrowej, jak i papierowej; wiarygodność, bo kod QR znajdujący się na obu wersjach, który pozwoli ocenić jego autentyczność oraz fakt, że może zostać odczytany nie tylko w 27 krajach członkowskich.

Według informacji IATA w tej chwili władze przynajmniej 60 krajów przygotowują się do otwarcia rynków lotniczych i pracują nad własną certyfikacją. - Tymczasem nie warto jest szukać daleko, bo sprawdzony wzór jest już dostępny - mówi Conrad Clifford. I przypomina, że unijny dokument jest przepustką nie tylko do łatwiejszego latania, ale również umożliwia bezproblemowe noclegi w hotelach, uczestnictwo w masowych imprezach, wejście do muzeów, kin i restauracji. A dodatkowo jeszcze został zatwierdzony przez Światową Organizację Zdrowia.