Rośnie zainteresowanie A321neo

Szefowie linii lotniczych okazują rosnące zainteresowanie najnowszą wersją samolotu wąskokadłubowego A321neo, co zapowiada interesującą walkę z Boeingiem - stwierdził w Miami prezes firmy leasingowej BOC Aviation, Robert Martin

Aktualizacja: 10.06.2015 18:57 Publikacja: 10.06.2015 18:26

Rośnie zainteresowanie A321neo

Foto: Bloomberg

- W ostatnich 4 dniach spotkałem się z co najmniej 20 prezesami, którzy mówili mi: jesteśmy zainteresowani tym samolotem. Kiedy będzie pan nimi dysponować? - powiedział na zakończenie dorocznego zgromadzenia IATA. - Gdyby ktoś mnie o to zapytał tydzień temu, podszedłbym zapewne z mniejszym entuzjazmem.

BOC Aviation należąca do Bank of China jest światową firmą leasingową mającą 230 samolotów i zamówione kolejne 201 u Airbusa i Boeinga.

Airbus założył, że A321neo, wersja dalekiego zasięgu największego samolotu wąskokadłubowego, wypełni lukę między spodziewanym B737-9 MAX Boeinga i szerokokadłubowym dreamlinerem. Luka powstała, gdy Boeing zaprzestał 10 lat temu produkcji większego samolotu wąskokadłubowego B757, i rośnie wraz z wycofywaniem z eksploatacji starszych sztuk 757.

Martin ujawnił, że prezesi z którymi rozmawiał byli zainteresowani zasięgiem A321, który pozwoli im wykorzystać te samoloty nie tylko zamiast 757, ale także zastąpić szerokokadłubowe B67.

Boeing twierdzi, że Europejczycy tym samolotem doganiają pojemnością 737-9 MAX i nie planuje wersji międzykontynentalnej dla swej maszyny. Koncern uciął też rozmowy o możliwości wznowienia produkcji 75 7, zamiast tego zapowiada coś nowego na jego miejsce koło 2030 r.

Rodzina A320 zdobyła więcej zamówień od boeingów MAX. Pierwszy A320neo ma wejść do eksploatacji pod koniec roku, pierwszy MAX w 2017 r.

Niektórzy specjaliści zwrócili uwagę, że A321neo dalekiego zasięgu będzie mieć większe zbiorniki paliwa, które zmniejszą ładownie bagaży i cargo, ale według rozmówców Martina najważniejszy jest jego zasięg na trasach między mniejszymi miastami.

BOC Aviation zamówiła 44 samoloty z rodziny A320, na salonie w Paryżu nie planuje nowych zakupów.

Transport
Pilot wywołał pożar w samolocie British Airways, bo pomylił lewą rękę z prawą
Transport
Wojna lotnicza? Bruksela grozi cłami Boeingowi
Transport
Uber ma kłopoty. Wyniki rozczarowały, najniższy wzrost od czasów pandemii
Transport
Donald Trump nie da pieniędzy na szybką kolej w Kalifornii
Transport
Konflikt Indii z Pakistanem. Mnóstwo lotów odwołanych bądź wydłużonych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem