Rekomendacje dotyczące zmian w polskim drogownictwie opublikowało w środę osiem branżowych organizacji. Opracowana przez nie tzw. „Biała Księga" zawiera w sumie 39 postulatów ekonomiczno-finansowych, rynkowych, prawnych, zawodowych oraz dotyczących zarządzania ruchem, które odnoszą się do najważniejszych problemów drogownictwa i transportu. Dokument ma być przekazany do resortów odpowiedzialnych za poszczególne problemy: infrastruktury i budownictwa, rozwoju, skarbu państwa, finansów, środowiska, a także do NIK oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- To wspólny, bardzo istotny głos środowiska drogowego działającego na rzecz rozwoju i unowocześnienia polskiej infrastruktury drogowej – podkreśliła Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa. - To pierwszy tak kompleksowy dokument prezentujący kondycję polskiego drogownictwa – dodał Andrzej Wyszyński, prezes Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych.

Branża postuluje m.in. wprowadzenie w procedurze przetargowej możliwości składania ofert w dwóch wariantach nawierzchni drogowych – asfaltu i betonu. Domaga się także wyeliminowanie z kontraktów publicznych wykonawców-pośredników, którzy nie dysponują własnym sprzętem i pracownikami. Drogowcy przedstawili także postulaty związane z modyfikacją formuły „Zaprojektuj i buduj" oraz powrotem do prawidłowego rozkładu ryzyk pomiędzy zamawiającego i wykonawcę. Chcą określenia odpowiedzialności generalnego dyrektora GDDKiA odnośnie sposobu rozstrzygania sporów kontraktowych, jak również wprowadzenia jednolitego systemu poboru opłat za korzystanie z dróg krajowych.

Duża część tych postulatów przedstawiana była wcześniej. Już jesienią ubiegłego roku Polski Kongres Drogowy stwierdzał, że strategia budowy dróg wymaga głębokich zmian. Jednym z sygnalizowanych problemów było zaniżanie cen w przetargach i stosowanie najniższej ceny jako jedynego kryterium, a także słaba weryfikacja wykonawców biorących udział w postępowaniach.

Opublikowaną dziś „Białą Księgę Branży Drogowej" przygotowała Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa, Polski Kongres Drogowy, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Stowarzyszenie Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców RP, Sekcja Drogownictwa Solidarności, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Polskie Stowarzyszenie Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych oraz Stowarzyszenie Klub Inżynierii Ruchu