Prowadzący Greger Larsen podróżuje po całym świecie, cofając się przez 4 miliony lat ewolucji i zagłębiając w nasze organizmy w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co jedliśmy i jaki wpływ miał jadłospis na cywilizacyjne zdobycze człowieka. Przyjrzymy się również związkowi pomiędzy rzadkością występowania danego pokarmu i przeżyciem; dowiemy się, jak głód popchnął ludzkość do zaludniania świata, a potem objęcia wyższości nad innymi gatunkami zamieszkującymi Ziemię.

Gdy zaczęły się pojawiać cywilizacje i rozwijać społeczeństwa, nasz pokarm był determinowany przez takie czynniki, jak religia, zwyczaje czy osobiste przekonania. Wkrótce o przeżyciu decydowała już nie największa sprawność, lecz najlepsza umiejętność przystosowania do otoczenia, a także pomysłowość.

Jak twierdzi Greger Larsen – do dzisiaj w domowej kuchni możemy dostrzec ślady niezwykłej odysei, której celem było poszukiwanie nowych rodzajów żywności. I tak np. zwyczajna parówka, będąca przykładem „jedzenia na szybko”, jest zrobiona z mięsa – pierwszego upolowanego pożywienia, które powiodło ludzi w świat. Paszteciki, bułeczki i inne wypieki reprezentują udomowienie człowieka, które doprowadziło do powstania cywilizacji. Seria nie tylko dla łasuchów i smakoszy.

[i]22.00 | Discovery Science | wtor.[/i]