Ustalili, że dziesięć największych firm farmaceutycznych kontroluje praktycznie cały światowy rynek leków. W 2004 roku zarobiły ponad 70 mld dolarów.
Wśród najczęściej sprzedawanych leków na świecie są środki na obniżenie poziomu cholesterolu. Firmie Pfizer ich sprzedaż w ciągu roku przyniosła ponad 10 miliardów dolarów zysku, a firmie Merck ponad 6 mld dolarów. Na trzeciej pozycji są środki antydepresyjne, które dały Eli Lilly niemal 5 mld dolarów rocznego dochodu. Kolejne miejsca zajmują leki na wrzody, na nadciśnienie, na choroby serca, na astmę i na anemię. Ich roczna sprzedaż daje niemal 50 mld dolarów.
Realizatorzy dokumentu dowodzą, że największe firmy nie dopuszczają do produkcji tańszych leków, które mogłyby ocalić miliony istnień ludzkich, zwłaszcza w Afryce. Film pokazuje, w jaki sposób doszło do takiej sytuacji i co robią kraje rozwijające się oraz liczne organizacje w krajach bogatych, aby zmienić układ sił w branży farmaceutycznej. System patentowania leków nie tylko ogranicza możliwości produkcji tańszych odpowiedników, ale także wpływa na kierunek badań.
Kraje bogate nie pracują nad nowymi lekami na malarię, bo ta choroba u nich nie występuje. Okazuje się również, że wielkie koncerny zmieniły definicję nadciśnienia tętniczego, aby sprzedawać więcej swoich produktów w krajach rozwiniętych.
[i]21.45 | Planete | poniedziałek[/i]