[srodtytul]Nieznana Afryka[/srodtytul]

Saba Douglas-Hamilton, prezenterka telewizyjna i podróżniczka, urodziła się w Kenii i zna Afrykę jak własną kieszeń. Tym razem wyrusza do Angoli, gdzie przez dziesięciolecia toczyła się okrutna wojna domowa. Chce sprawdzić, jaki wpływ na dziką przyrodę wywarły działania zbrojne. Trudna trasa liczy 2,5 tysiąca kilometrów, przez góry i pustynie. Przed wojną na tych terenach żyły nosorożce, słonie, strusie, kudu, oryksy... Wiele z nich zginęło, reszta przeniosła się dalej w poszukiwaniu bezpieczniejszych kryjówek.

[i]10.20 | TVP2 | niedziela[/i]

[srodtytul]Makłowicz w podróży[/srodtytul]

Dla Roberta Makłowicza kolejne wyprawy to okazja do opowiedzenia o kuchni, kulturze i historii odwiedzanych miejsc. Tym razem drogi wiodą go Armenii. Do najwspanialszych zabytków znajdujących się w pobliżu stolicy kraju Erywania zaliczana jest katedra w Echmiadzin oraz klasztor Geghard, częściowo wykuty w skale. W tej scenerii Makłowicz opowie o ormiańskich przysmakach: pieczonej jagnięcinie, pierogach chinkali, chlebie lewasz. Pokaże, jak serwować kebab na szpadkach oraz sałatkę z czerwonej fasoli i orzechów.

[i]11.35 | TVP2 | niedziela[/i]

[srodtytul]Rzeka Kongo[/srodtytul]

Podróż wzdłuż jednej z najdłuższych rzek świata – belgijski dokumentalista Thierry Michel przemierzył Kongo od źródeł aż do ujścia. Afrykański kraj od wieków jest przedmiotem zainteresowania Europejczyków ze względu na bogate złoża diamentów oraz cenne drewno: heban i mahoń. Ale dla mieszkańców Konga niewiele to znaczy. Wegetują na wybrzeżach rzeki, bez perspektyw i szans na odmianę losu. Tory kolei budowanej na początku XX wieku zarosły gęstą trawą. Elektryczność jest rzadko dostępnym luksusem. O poziomie opieki medycznej nie wspominając.

[i]20.45 | Planete | niedziela[/i]

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

[srodtytul]Dolina wilków[/srodtytul]

Park narodowy Yellowstone rozciąga się na terenie stanów Wyoming, Montana oraz Idaho. Turystów przyciągają wspaniałe krajobrazy, imponujące wodospady, słynne gejzery z Old Faithful na czele. Atrakcją są oczywiście także dzikie zwierzęta. Brytyjscy filmowcy śledzą losy wilków zamieszkujących dolinę Lamar w północnej części parku. Drapieżniki podzielone na dwie watahy toczą zaciętą walkę o wpływy na tym terenie. Muszą polować, by przetrwać, i jednocześnie uważać, by nie paść łupem silniejszego drapieżnika.

[i]13.00 | TVP2 | czwartek[/i]