Bombardowanie obrazami i informacjami ułatwia pranie mózgu, bo to przemyślany atak na nasze  umysły. Propaganda działa najlepiej, gdy nie uważamy jej za propagandę. Każda -  stara się przemawiać do naszych emocji. Jej  istotę stanowi komunikacja za pomocą symboli. Propaganda odwołuje się do naszych zdolności powstrzymania się przed posługiwaniem się wiedzą i braku wiary, że istnieje prawda.

- Dokument „Propaganda. Sztuka sprzedaży kłamstw”  jest ostrzeżeniem i wezwaniem do działania w niebezpiecznym momencie naszej historii – mówi Larry Weinstein, jego autor.

- Z tzw. fake newsami zetknąłem się wczesną wiosną 2014 roku – mówi występujący w dokumencie redaktor ds. mediów. – Przypominały oficjalnie publikowane wiadomości.

W 2016 roku odkrył, że grupa ludzi zakładała w Macedonii strony internetowe sprzyjające Donaldowi  Trumpowi. Znaleziono ich 150. Znajdowały się na ich informacje wprowadzające w błąd, albo całkiem fałszywe.

Zdaniem autora dokumentu dobra propaganda to dobrze opowiedziana historia – jest w niej wróg i bohater. Tak się robi o od stuleci sięgając po nośne symbole, nadając im nadnaturalną moc. Po propagandę sięgano już w czasach Aleksandra Macedońskiego, by utrwalać kult jednostki, a władca ów był ponoć jednym z największych propagandzistów wszech czasów.

Występujący w filmie medioznawcy nie mają wątpliwości, że tam gdzie jest władza – jest również propaganda i że nie zniknie, bo w nowoczesnym państwie jest  niezbędna. Odwołują się też do przykładów z historii m.in. propagandy w czasach I i II wojny światowej, kultu Stalina.

- W społeczeństwie komunistycznym sztuka jest niczym rak – niszczy każdą komórkę – twierdzi słynny chiński artysta Ai Weiwei.

Twórca znanego biało-czerwono-czarnego plakatu z Che Guevarą – opowiada jak doszło do jego powstania i wyjaśnia, że świadomie wykonał go jako dzieło propagandowe.

O współczesnej propagandzie i sztuce manipulacji też jest. Koniecznie trzeba obejrzeć.

Premiera dokumentu „Propaganda. Sztuka sprzedaży kłamstw” (reż. Larry Weinstein) w niedzielę 14 czerwca o 20. W Canal+Dokument.