[srodtytul]Podróżuj z dziećmi[/srodtytul]

Nietypowy program podróżniczy, w którym amerykańska rodzina Robertsów udowadnia, że świat mogą i powinny zwiedzać nawet kilkuletnie dzieci. Jeremy i Carrie jeżdżą po najwspanialszych zakątkach globu razem z dwoma małoletnimi synami. Na trasie ich wędrówek są m.in. Paryż, Nowy Jork a także bardziej dzikie, leżące z dala od głównych tras turystycznych ciekawostki. Robertsowie, zamiast eleganckich rezydencji, wybierają tanie hotele, korzystają z komunikacji publicznej, pytają o radę lokalnych mieszkańców. Dzięki temu obniżają koszty wycieczek, a przy okazji lepiej poznają zwyczaje i kulturę odwiedzanych krajów.

11.15 | planete | sobota

[srodtytul]Małpi gang[/srodtytul]

Finałowy odcinek znakomitego holenderskiego serialu dokumentalnego pokazującego perypetię gangu małp grasującego w indyjskim Dźajpurze. Bohaterami są makaki rezusy, niezbyt duże, ale niezwykle inteligentne małpy wąskonose. Uwielbiają się uczyć i dzięki temu potrafią przystosowywać się do życia w trudnych warunkach. Kiedy ludzie wykarczowali lasy pod pola uprawne, wiele makaków przeniosło się do miasta. Tu radzą sobie zaskakująco dobrze. Na główną bazę wybrały sobie świątynię w Galcie. Kradną jedzenie z okolicznych bazarów, włamują się do prywatnych mieszkań, kąpią w ulicznych sadzawkach, a zamiast wspinać się po drzewach i lianach, skaczą po słupach i kablach elektrycznych.

8.30 | tvp 1 | niedziela

[srodtytul]Niepokonany wilk[/srodtytul]

Opowieść o wilkach, inteligentnych drapieżnikach, które pomimo wieków prześladowań zdołały przetrwać. Kiedyś zamieszkiwały całą północną półkulę naszego globu. Ale ludzie od zawsze uważali je za zwierzęta groźne i niebezpieczne. Urządzali polowania, zastawiali sidła. W efekcie populacja wilków bardzo się zmniejszyła. Zostały wyrugowane z niemal całej Europy. Dziś można je spotkać w Polsce, gdzie są pod ochroną oraz na terenach krajów nadbałtyckich. Tamtejsze bujne lasy bogate w zwierzynę zapewniają wilkom schronienie i odpowiednią ilość pożywienia. Na Litwie, Łotwie i w Estonii mogą swobodnie polować, nie wchodząc człowiekowi w drogę.

15.45 | tvp 1 | niedziela

[srodtytul]W słodkich wodach[/srodtytul]

Zrealizowany z ogromnym rozmachem serial produkcji BBC pokazuje, jak dziś wygląda nasza planeta i żyjące na niej zwierzęta. Materiał zbierano w ciągu pięciu lat. W najodleglejszych zakątkach Ziemi pracowało w sumie 40 operatorów. Najbliższy odcinek cyklu poświęcony będzie wodom słodkim: jeziorom, rzekom, stawom i potokom. To bezcenne źródło wody pitnej, a także środowisko, w którym żyje niesłychana różnorodność organizmów. Filmowcy zabiorą widzów w podróż po największych rzekach świata, najgłębszych jeziorach i najwyższych wodospadach. Na trasie wędrówki znajdą się także m.in. Wielki Kanion oraz równina Pantanal.

12.05 | tvp 2 | wtorek