Kampania promocyjna „Nigdy tu nie powrócę?", poprzedzająca to wydarzenie, trawestowała tytuł jednego z autorskich spektakli artysty, dodając do niego znak zapytania. Teraz można już śmiało mówić, że to wielki powrót.
Cricoteka. Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, pełniąca funkcję muzeum, archiwum, galerii i miejsca badań jego dorobku, zyskuje trzykrotnie większą powierzchnię. Podczas piątkowej uroczystości zostanie otwarta także wystawa stała, poświęcona głównie teatrowi Kantora oraz czasowa zatytułowana „Nic 2 razy", na której współcześni artyści wchodzą w dialog z mistrzem.
Nowa Cricoteka, której budowa trwała od 2009 roku, ma niezwykłą architekturę. To kolejna ikona współczesnej architektury w Krakowie, zaprojektowana przez IQ2 Quality Group Consorcjum (Piotr Nawara i Agnieszka Szultk z nsMoonStudio oraz Stanisław Deńko z biura „Wizja").
- Projektując ten obiekt, próbowaliśmy mierzyć się z twórczością Kantora. - mówi „Rz" Piotr Nawara. - Naszą bezpośrednią inspiracją był jego rysunek, przedstawiający człowieka i stół. Trudność polegała na przetransponowaniu go na warunki architektoniczno-urbanistyczne z uwzględnieniem w projekcie budynku starej elektrowni na Podgórzu. W efekcie bazowaliśmy na przeciwieństwach starego i nowego, żywego i martwego, ruchomego i stałego. Mamy tu dwie formy i epoki architektoniczne. Starą architekturę elektrowni kontrastujemy z nowoczesną konstrukcją stalowo-mostową z dwiema „wiszącymi" salami ekspozycyjnymi wewnątrz.