Mistrzowski finał z Krystianem Lupą

1 i 2 kwietnia na koniec XXIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych odbędą się pokazy „Rodzeństwa” Krystiana Lupy i premiera poświęconego mu albumu wydanego przez Teatr Powszechny w Łodzi.

Publikacja: 30.03.2023 14:28

Mistrzowski finał z Krystianem Lupą

Foto: Narodowy Stary Teatr Kraków

Łódzki festiwal organizowany przez Teatr Powszechny nadkompletami widzów udowodnił, że decyzja o obcięciu dotacji przez samorząd Łodzi jest błędna, a jedynym jej skutkiem to, że łodzianie musieli kupować droższe bilety, nie chcieli bowiem rezygnować z obejrzenia najważniejszych krajowych spektakli ostatnich miesięcy.

W finale, w sobotę i niedzielę (1 i 2 kwietnia) obejrzą pokaz mistrzowski „Rodzeństwa” Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Krakowa.

„Rodzeństwo” powraca do Łodzi po niemal dwóch dekadach od pierwszego łódzkiego pokazu i zarazem pierwszego spotkania festiwalowej publiczności z teatrem Lupy.

„Rodzeństwo” było trzecim spektaklem Krystiana Lupy opartym na twórczości Thomasa Bernharda: wcześniej wystawił „Kalkwerk” i „Immanuela Kanta”.

Premiera odbyła się w 1996 roku i można powiedzieć, że z początku spektakl nie był doceniony, być może nawet przez samego twórcę. Tymczasem z czasem zajmuje w twórczości Lupy coraz ważniejsze miejsce, opowiadając o hipokryzji w rodzinie i związanej z tym jej erozji.

Tytułowe rodzeństwo to dwie aktorki: Ritter (Małgorzata Hajewska-Krzysztofik) i Dene (Agnieszka Mandat) oraz Voss (Piotr Skiba) – pisarz-filozof, przybywający z zakładu dla obłąkanych, spotykają się podczas długiego rodzinnego obiadu, stanowiącego ostatnią próbę porozumienia się rodzeństwa ze sobą. Co ciekawe – role dojrzewają wraz z artystami, a spektakl od lat nie schodzi z afisza Starego. Muzykę skomponował Jacek Ostaszewski.

Dzień po pierwszej prezentacji "Rodzeństwa" 2 kwietnia 2023 o 14:00, na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się spotkanie z Krystianem Lupą połączone z premierą książki "Krystian Lupa. Artysta. Wizjoner”, której wydawcą jest Teatr Powszechny w Łodzi.

Wybrane eseje w skróconej formie były zaprezentowane podczas konferencji na XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Teraz na książkę składają się rozdziały poświęcone kolejnym okresem twórczości reżysera, jak i szersze ujęcia jego fenomenu. Tytuły kolejnych rozdziałów to: „Lupa w Krakowie”, „Druga przystań. Krystian Lupa we Wrocławiu”, „Filmowe inspiracje Krystiana Lupy”, „Lupa w Warszawie”, „Lupa - profesor, student i mistrz”, „Spektakle w reżyserii Krystiana Lupy poza granicami Polski”, „Lupa w Teatrze Powszechnym w Warszawie” oraz „Język plastyczny Krystiana Lupy. Scenografie, rysunki, obrazy”.

Materiały Prasowe

Teatr
Dzień Dziecka w Teatrze Capitol Przenieście się do świata fantazji w weekend 3 - 4 czerwca!
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Teatr
Zawsze jest MODA NA TEATR, czyli Teatr Capitol dla wszystkich i dla każdego!
Teatr
Festiwal „Teatralny świat" w Brnie. Nasza Europa po przejściach
Teatr
We włoskich teatrach cudzoziemcy muszą iść na emeryturę
Teatr
„Empuzjon” Olgi Tokarczuk debiutuje na scenie
Teatr
"Requiem" Krystiana Lady. Wywoływanie naszych duchów