Jutro rusza tydzień noblowski. Komitet Noblowski Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk przyzna nagrody w kategoriach: medycyna, fizyka, chemia. W piątek zostanie ogłoszona Pokojowa Nagroda Nobla, a w przyszły poniedziałek nagroda w dziedzinie ekonomii.

W tym roku nie poznamy laureata nagroda Nobla z literatury, ale w przyszłym roku ogłoszonych zostanie dwóch laureatów - w tym jeden za rok 2018. Decyzję o takim rozwiązaniu podjęto m.in. z powodu "zmniejszonego zaufania publicznego do Akademii".

Była sekretarz Akademii Szwedzkiej Sary Danius została zmuszona do dymisji po ujawnieniu „niepożądanej intymności wobec członkiń, córek członków, żon i personelu kancelarii akademii”. 18 kobiet oskarżyło mężczyznę związanego z Akademią o molestowanie seksualne.

Nazwisko podejrzanego reżysera i fotografa, Jeana-Claude’a Arnault, który sam siebie uważał za „19. członka Akademii”, podała „Svenska Dagbladet” i strona szwedzkiego radia.

Przez lata wyciekały nazwiska osób, które otrzymają Nagrody Nobla. Wśród nazwisk, które wyciekły przed oficjalnym ogłoszeniem decyzji były nazwiska Wisławy Szymborskiej, która nagrodę otrzymała w 1996 roku. Ujawniono także nazwiska m.in. Elfriede Jelinek, Harolda Pintera, Jean-Marie Gustave'a Le Clézio, Patricka Modiano, Swietłany Aleksijewicz i Boba Dylana.