- Chociaż go szanuję, widzę wiele niezgodności pomiędzy jego słowami a wartościami chrześcijańskich-demokratów, na których bazuje EPL - powiedział Juncker w rozmowie z "Le Monde" dodając, że Orban musi "zagwarantować, że będzie szanował fundamentalne wartości i program wyborczy Europejskiej Partii Ludowej" jeśli chce należeć do tej formacji.

W ubiegłym miesiącu Parlament Europejski poparł zainicjowanie procedury z artykułu 7 Traktatu o UE w związku z istnieniem ryzyka naruszenia przez Węgry fundamentalnych wartości Wspólnoty. Chodzi o działania rządu w Budapeszcie, które - zdaniem unijnych polityków - zagrażają m.in. niezależności sądów, a także wolności słowa i wolności badań naukowych oraz prawom mniejszości i imigrantów.

Juncker w rozmowie z "Le Monde" mówił także o nadchodzącym szczycie UE w Brukseli, w czasie którego UE i Wielka Brytania negocjować będą umowę ws. brexitu.

- Ci, którzy stawiają, że nie dojdzie do porozumienia są w błędzie - musimy znaleźć porozumienie i myślę, że je znajdziemy - powiedział przewodniczący KE.

Europejska Partia Ludowa jest największą frakcję w PE od 1999 roku. Obecnie politykami wywodzącymi się z EPL są zarówno przewodniczący Komisji Europejskiej, jak i przewodniczący Rady Europejskiej (Donald Tusk) i przewodniczący Parlamentu Europejskiego (Antonio Tajani).