Çavuşoglu wyraził w artykule opinię, że rozmowy w sprawie akcesji Turcji do UE, które znalazły się w impasie po nieudanym zamachu stanu do jakiego doszło w Turcji w 2016 roku, na który prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odpowiedział znacznym wzmocnieniem swojej władzy i wprowadzeniem w Turcji systemu prezydenckiego, a także represjami wobec swoich przeciwników politycznych, "wrócą na właściwą drogę".

Çavuşoglu zapewnia, że władze odpowiedziały na nieudany zamach stanu - jako państwo, które było wśród założycieli Rady Europy - zgodnie z zasadami rządów prawa i norm międzynarodowych.

Zdaniem szefa tureckiej dyplomacji, ci, którzy krytykują władze Turcji za te działania nie rozumieją, że chodziło nie tylko o kwestie polityczne, ale również "sprawy egzystencjalne dla tureckiej demokracji".

Çavuşoglu zapewnił, że proces akcesji do UE zajmuje czołowe miejsce w agendzie tureckich władz.

Szef MSZ Turcji przekonywał również, że UE potrzebuje Turcji m.in. w kwestiach bezpieczeństwa, ale także w związku z migracjami, starzeniem się społeczeństwa europejskiego, a także w kwestiach bezpieczeństwa socjalnego i bezpieczeństwa energetycznego.

Çavuşoglu przypomina, że Turcja goszcząc 4 mln uchodźców (z Bliskiego Wschodu) zatrzymała napływ tysięcy (imigrantów) przez Morze Egejskie, co uchroniło Europę przed kryzysem humanitarnym.

Szef MSZ Turcji podkreślał też rolę swojego kraju w walce z terroryzmem.

Na koniec Çavuşoglu wezwał Brukselę i państwa członkowskie UE, by powrócili do ducha posiedzenia Rady Europejskiej w Helsinkach z 1999 roku w trakcie którego Turcja stała się oficjalnie kandydatem do członkostwa w Unii.

"Powinniśmy wznowić negocjacje akcesyjne" - podkreślił.

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Çavuşoglu zaapelował też do UE o przyznanie obywatelom Turcji prawa do bezwizowego ruchu po terytorium Unii.