Reklama

Ursula von der Leyen: Londyn musi zgłosić kandydata na komisarza jeśli Wielka Brytania po 31 października będzie w UE

Jeśli Wielka Brytania po 31 października nadal będzie członkiem UE, musi zgłosić kandydata na komisarza w nowej Komisji Europejskiej - oświadczyła nowa szefowa KE, Ursula von der Leyen.

Aktualizacja: 24.10.2019 14:49 Publikacja: 24.10.2019 12:02

Ursula von der Leyen: Londyn musi zgłosić kandydata na komisarza jeśli Wielka Brytania po 31 października będzie w UE

Foto: AFP

arb

Pięcioletnia kadencja odchodzącego ze stanowiska szefa KE Jean-Claude'a Junckera kończy się 31 października, choć przedłużenie jego kadencji o miesiąc wydaje się nieuniknione, ponieważ PE nie zaakceptował kandydatów na komisarzy z Francji, Węgier i Rumunii.

Prawo UE przewiduje, że każdy kraj członkowski - a więc również Wielka Brytania - musi zgłosić kandydata na komisarza. Gdyby Wielka Brytania wyszła z UE 31 października nie byłoby to konieczne, ale po tym, jak po odrzuceniu przez Izbę Gmin harmonogramu prac nad ustawą brexitową, przedstawionego przez Borisa Johnsona, dojdzie prawdopodobnie do przesunięcia brexitu na 31 stycznia 2020 roku, zgodnie z unijnym prawem Wielka Brytania musi mieć komisarza w nowej KE.

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1332
Materiał Promocyjny
Bank Pekao uczy cyberodporności
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1331
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1330
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1329
Materiał Promocyjny
Stacje ładowania dla ciężarówek pilnie potrzebne
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1328
Materiał Promocyjny
Transformacja energetyczna: Były pytania, czas na odpowiedzi
Reklama
Reklama