Putin wskazał drogę – apelacja

Decyzja WADA nie zadowoliła nikogo. Rosjanie zapowiadają walkę prawną, z drugiej strony słychać, że sankcje są zbyt łagodne.

Aktualizacja: 11.12.2019 04:57 Publikacja: 10.12.2019 18:49

Alina Zagitowa (z prawej) zdobyła w Pjongczangu złoto w łyżwiarstwie figurowym pod flagą neutralną,

Alina Zagitowa (z prawej) zdobyła w Pjongczangu złoto w łyżwiarstwie figurowym pod flagą neutralną, ale kwiaty i ordery odbierała z rąk prezydenta jak najbardziej rosyjskiego, czyli Władymira Putina

Foto: AFP

Dzień po decyzji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) usuwającej reprezentację Rosji na cztery lata z największych imprez świata sportu wiadomo, że będzie rosyjskie odwołanie do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie.

Rosja miała prawie trzy tygodnie na zastanowienie się, ale prezydent Putin nie tracił czasu i już wskazał drogę, mówiąc w Paryżu wysłannikowi agencji TASS: – Mamy wszelkie powody, by złożyć apelację do CAS, głównie ze względu na naruszenie przez WADA reguł Karty Olimpijskiej. Są też różne inne powody, teraz najważniejsza jest analiza tematu przez specjalistów i prawników, którzy mają właściwą wiedzę.

Podobną retoryką Moskwa posługuje się od dawna. – Znaczący problem dopingu nadal istnieje, ale decyzja WADA to przejaw chronicznej antyrosyjskiej histerii, która dotyka sportowców, nawet tych już ukaranych – stwierdził z kolei premier Dmitrij Miedwiediew.

Ekstremalnie zły

– To wykluczenie rani mnie osobiście. Dlaczego stosuje się zbiorową karę wobec 15-letnich dziewczynek, naszych fantastycznych łyżwiarek figurowych, pływaczek synchronicznych i sportowców w innych dyscyplinach, którzy nigdy nie słyszeli o skandalach dopingowych? – pytała w rosyjskich mediach Swietłana Żurowa, była olimpijska łyżwiarka szybka.

Szef rosyjskiego związku biatlonowego Władimir Draczew nazwał wyrok „ekstremalnie złym i stronniczym". – Decyzja blokuje młodym ludziom możliwość reprezentowania kraju. Sport powinien pozostać niezależny od polityki, najlepsi powinni rywalizować i reprezentować swój kraj pod swoją flagą – dodał.

Przekaz dnia

Rosyjscy szefowie międzynarodowych federacji sportowych też znają przekaz dnia. Przewodniczący Międzynarodowej Federacji Szermierczej (i jeden z najbogatszych ludzi na świecie) Aliszer Usmanow już parę dni wcześniej ostrzegał WADA, że walka z rosyjskim dopingiem zamienia się w lincz. Arkadij Dworkowicz, kierujący od 2018 r. Międzynarodową Federacją Szachową (FIDE), zapowiedział, że w Rosji i tak odbędą się wszystkie mistrzowskie turnieje, jakie zaplanowano – rzecz tyczy m.in. mistrzostw świata w szachach szybkich i błyskawicznych, olimpiady i paraolimpiady szachowej oraz turnieju pretendentów do walki z Magnusem Carlsenem o mistrzostwo świata.

Minister sportu Rosji Paweł Kołobkow wskazał już dziennikarzom główne punkty obrony sprawy rosyjskiej przed Trybunałem w Lozannie, mówiąc przy okazji o dobrych perspektywach apelacji, gdyż CAS nie będzie zobligowany zaleceniami specjalnych komisji i sam rozpatrzy argumenty przedstawione przez ekspertów obu stron.

Kołobkow, za prezydentem Rosji, mówił o naruszeniu Karty Olimpijskiej przez WADA, w tym niedozwolonym stosowaniu zasady odpowiedzialności zbiorowej. Zwrócił uwagę na złożone techniczne aspekty badania bazy danych z laboratorium antydopingowego w Moskwie oraz fakt, że wnioski o rosyjskich manipulacjach w bazie przesłanej do WADA wyciągnięto na podstawie porównań ze starą bazą z 2015 roku, która została, zdaniem ministra, pozyskana przez agencję w sposób nielegalny, a więc nie może stanowić punktu odniesienia.

Szaleniec i wróg

Są jednak w Rosji opinie wyłamujące się z tego chóru. Wygłasza je chętnie nowy szef RUSADA Jurij Ganus, mówiąc: – Mam już opinię szaleńca albo wroga, ale powtarzam: nie ma nadziei na pozytywną decyzję CAS. Mistrzyni skoku wzwyż Maria Lasickiene twierdzi, że działania władz rosyjskich powodują niszczenie krajowego sportu, lekkoatletyki w szczególności, że to działacze są winni braku flagi i hymnu oraz wykluczenia z igrzysk, że od lat niczego nie zmieniają, tylko utrwalają oszukańczy system. Były świetny biatlonista, mistrz olimpijski Aleksander Tichonow rzekł po prostu: – Dostaliśmy to, na co zasłużyliśmy.

Tam jednak, gdzie od dawna wybrzmiewały głosy, że Rosjan należy dyskwalifikować bez żadnych furtek dla sportowców „neutralnych", decyzja WADA jest tylko potwierdzeniem uległości agencji wobec Moskwy. Travis Trygart, szef USADA, stwierdził, iż „to kolejny niszczycielski cios w czystych sportowców, uczciwość sportu i praworządność", i wezwał do buntu „przeciwko temu zepsutemu systemowi w celu wymuszenia reform".

Wiceprzewodnicząca WADA Linda Helleland stoi twardo za całkowitym zakazem startów rosyjskich zawodników. – To największy sportowy skandal, jaki widział świat. Przymykaliśmy oczy, Rosja po prostu kontynuowała swe działania. Łagodność na Kremlu nic nie znaczy – powtarza. Były wiceprzewodniczący agencji Rob Keller uważa, że decyzja WADA sprowokuje wielu sportowców do brania dopingu, skoro nie można zapewnić silnych sankcji wobec Rosji. Grigorij Rodczenkow, były szef laboratorium moskiewskiego, przypomina, że zniszczenie danych z Moskwy to, choć pośredni, jednak mocny dowód winy.

Jewgienij Trefiłow, znany trener rosyjskich piłkarek ręcznych (grających właśnie w MŚ w Japonii), przypomniał zaś rodakom, że może czas spojrzeć w przyszłość i zdać sobie sprawę, że młode pokolenie nie jest tak przywiązane do symboli jak stare, że dziś wynik sportowy znaczy najwięcej.

– Dla mnie to nie wszystko jedno, bardzo chciałbym rosyjskiego hymnu i flagi, ale będę się cieszył, nawet jeśli ich zabraknie po naszych zwycięstwach. Miejmy zatem nadzieję na lepsze jutro. Nadzieja jest najważniejsza – mówił rosyjskiej gazecie.

Dzień po decyzji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) usuwającej reprezentację Rosji na cztery lata z największych imprez świata sportu wiadomo, że będzie rosyjskie odwołanie do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie.

Rosja miała prawie trzy tygodnie na zastanowienie się, ale prezydent Putin nie tracił czasu i już wskazał drogę, mówiąc w Paryżu wysłannikowi agencji TASS: – Mamy wszelkie powody, by złożyć apelację do CAS, głównie ze względu na naruszenie przez WADA reguł Karty Olimpijskiej. Są też różne inne powody, teraz najważniejsza jest analiza tematu przez specjalistów i prawników, którzy mają właściwą wiedzę.

Pozostało 87% artykułu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 651
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 650
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 649
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 647
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 646
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?