Badacze ustalili także, że wirus może przetrwać nawet kilka dni na powierzchni, na którą przeniósł się drogą kropelkową. Zwiększa to znacznie ryzyko zarażenia się w wyniku dotknięcia takiej powierzchni przez osobę zdrową.

Przy temperaturze ok. 37 stopni Celsjusza wirus ma być w stanie przetrwać ok. 2-3 dni na szkle, włóknie, metalu, plastiku lub papierze.

Do takich wniosków doszli epidemiolodzy z Hunan, którzy badali jedno z ognisk wirusa w prowincji Hunan.

Wyniki swoich badań epidemiolodzy opisali w magazynie "Practical Preventive Medicine".

Według nich w ludzkich odchodach i płynach ustrojowych wirus może przetrwać nawet ponad pięć dni poza organizmem człowieka.

W opisywanym przez nich przypadku z Hunan pasażer autokaru - określony jako pasażer "A" - nie wchodził w żadne interakcje z innymi pasażerami, a jednak w czasie czterogodzinnej jazdy zaraził siedem innych osób (zachowanie się pasażera "A" można było przeanalizować na podstawie zapisu kamery monitoringu w autokarze).

Wirusem zaraziła się m.in. kilka osób, które siedziały 4,5 metra od pasażera "A".

Koronawirusem miał zarazić się także pasażer, który wsiadł do autobusu 30 minut po tym, jak wysiadł z niego pasażer "A".

Pasażer "A" zaraził też dwie inne osoby w minibusie, którym jechał po tym, jak wysiadł z autokaru. Również te osoby siedziały 4,5 metra od niego.

Autopromocja
Instytut monitorowania mediów, Raport NOM

"Rzeczpospolita" najbardziej opiniotwórczym medium prasowym 2021 roku

CZYTAJ WIĘCEJ

Liczba ofiar koronawirusa na świecie przekroczyła 4 tysiące - według najnowszych danych wirusa wykryto jak dotąd u 114066 osób a w wyniku zarażenia się nim zmarło 4018 osób.