Najnowsze dane mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowane są w Polsce 1 694 osoby - to więcej niż dzień wcześniej (o 7) i niż przed tygodniem (o 68). 63 osoby wymagają respiratora.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną wzrosła o 2 108 i wynosi 97 561. W ujęciu tygodniowym wzrost wynosi niespełna 5 tys. Nadzorem epidemiologicznym objęto 8 094 osoby (dobowy wzrost o 1,8 tys., tygodniowy spadek - o 813).

Od środy liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 453, w ciągu tygodnia - o 2,1 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 33 643 zakażonych.

Według danych z 29 lipca, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 2,18 mln próbek pobranych od ponad 1,88 mln osób.

W czwartkowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że testy potwierdziły zakażenie nowym koronawirusem u kolejnych 615 osób. Nowe przypadki dotyczą wszystkich województw: śląskiego (160), małopolskiego (133), mazowieckiego (95), łódzkiego (67), podkarpackiego (45), wielkopolskiego (27), opolskiego (17), pomorskiego (12), lubelskiego (11), lubuskiego (10), kujawsko-pomorskiego (9), podlaskiego (7), zachodniopomorskiego (7), dolnośląskiego (5), świętokrzyskiego (5) i warmińsko-mazurskiego (5).

Dobowa liczba nowych zakażeń jest najwyższa od początku epidemii koronawirusa w Polsce.

"Z przykrością informujemy o śmierci 15 osób zakażonych koronawirusem" - podał resort. To najwyższa dobowa liczba zgonów osób z SARS-CoV-2 od 8 lipca. Zgony odnotowano w Krakowie, Nowym Sączu, Kędzierzynie-Koźlu, Tychach, Raciborzu, Gliwicach, Radomiu, Grajewie, Zielonej Górze i Poznaniu. "Większość osób miała choroby współistniejące" - przekazano.

W środę ministerstwo informowało o 512 kolejnych zakażeniach i 12 zgonach, we wtorek były 502 przypadki, zmarło 6 osób.

W sumie koronawirusa wykryto w naszym kraju u 45 031 osób, 1 709 zakażonych zmarło.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Made with Flourish

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.