O wprowadzenie stanu wyjątkowego wnioskował minister zdrowia Roman Prymula. Argumentował, że jeśli nie uda się zahamować wzrostu przypadków zakażeń koronawirusem, krajowej służbie zdrowia grozi niewydolność.

Według worldometers.info w ciągu ostatniej doby w Czechach potwierdzono 1076 nowych przypadków zakażenia (łącznie - 68919), zmarło 19 osób (od początku pandemii - 655).

Ograniczenia będą dotyczyć m.in. szkolnictwa. Uczniowie szkół średnich mają przejść na nauczanie zdalne, w tych regionach, które z racji nasilenia zakażeń mają oznaczenie czerwone lub pomarańczowe.

Wstrzymana zostaje edukacja muzyczna i wychowanie fizyczne. "Grupowy śpiew" i lekcje gimnastyki zostały zakwalifikowane jako zajęcia o dużym ryzyku rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W szkołach podstawowych edukacja muzyczna będzie prowadzona bez śpiewu przez 14 dni. W pierwszym etapie gimnastyka będzie nieograniczona, w drugim etapie powinna odbywać się na świeżym powietrzu.

Nie będzie też zajęć ze śpiewu w tych szkołach średnich i konserwatoriach, które pozostaną otwarte, ponieważ znajdują się w regionach "zielonych".  W regionach czerwonych i pomarańczowych na nauczanie zdalne przejdą również podstawowe szkoły artystyczne i wyższe szkoły zawodowe.

Rząd zdecydował o dostarczeniu nauczycielom 2,5 miliona masek FFP2.

Wprowadzone zostają restrykcje dotyczące spotkań - w przestrzeniach zamkniętych mogą one być nie liczniejsze niż 10-osobowe, w przestrzeni otwartej - do 20 osób.

W restauracjach, które mogą być czynne do 22, przy jednym stole może się znajdować nie więcej niż 6 osób. Na widowniach kin i teatrów może zasiąść nie więcej niż 500 osób.

Szczegółowe ograniczenia dotyczą także liczby osób uczestniczących w nabożeństwach, zawodach sportowych czy pogrzebach.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Zadaniem na najbliższy okres, wyjaśnił minister zdrowia Roman Prymula, jest obniżenie reprodukcyjności koronawirusa z obecnego poziomu 1,2 o 30-40 proc., do poziomu 0,8-0,9.

Dziś na podobny krok, wprowadzenie stanu wyjątkowego, zdecydowała się równiez Słowacja.