Jak podało włoskie ministerstwo zdrowia, w ciągu ostatnich 24 godzin we Włoszech testy wykazały zakażenie koronawirusem u kolejnych 34 282 osób. Od wtorku zmarły 753 osoby zakażone SARS-CoV-2, a 24 169 osób uznano za ozdrowiałe.

Czytaj także: Czarzasty wyrzucił Brauna z posiedzenia Sejmu. Poseł Konfederacji nie założył maseczki

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła we Włoszech do 743 tys. W ciągu doby pod kątem koronawirusa przebadano blisko 235 tys. próbek - 14,6 proc. testów zakończyło się wynikiem dodatnim. We wtorek odsetek pozytywnych testów był wyższy.

W ciągu ostatniej doby we Włoszech liczba pacjentów hospitalizowanych po zakażeniu koronawirusem wzrosła o 430 i wynosi 33 504. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 3 670 pacjentów z COVID-19 (dobowy wzrost o 58).

Od początku epidemii we Włoszech stwierdzono 1 272 352 przypadki SARS-CoV-2, a 47 217 osób zakażonych zmarło.

Do tej pory najwyższą dobową liczbę zakażeń odnotowano 13 listopada - wówczas były 40 902 nowe przypadki koronawirusa.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.