Fauci poinformował, że obecnie trwają badania, które pozwalają ustalić w jakim zakresie szczepionki chronią przed nowymi, bardziej zakaźnymi wariantami koronawirusa wykrytymi w Wielkiej Brytanii i RPA.

Wstępne wyniki badań klinicznych szczepionki Novavax pokazały, że jest ona skuteczna w 89,3 proc. (wskazują na to wyniki trzeciej fazy testów klinicznych w Wielkiej Brytanii).

Jednak badania w RPA, gdzie rozpowszechnił się bardziej zakaźny wariant koronawirusa wskazują wstępnie na znacznie mniejszą skuteczność szczepionki.

- Szczepionka, która radzi sobie naprawdę dobrze przeciwko temu, z czym się obecnie mierzymy, nie wygląda tak dobrze (przeciwko wariantowi z RPA - red.) - stwierdził Fauci.

Jak mówił epidemiolog wyniki drugiej fazy testów klinicznych szczepionki Novavax w RPA wykazały jej skuteczność na poziomie 60 proc. dla testujących ją ochotników, którzy nie byli zakażeni wirusem HIV i 49 proc. dla tych, którzy byli zakażeni wirusem HIV.

W czwartek pierwsze dwa zakażenia wariantem koronawirusa z RPA potwierdzono w USA (w Karolinie Południowej). Żadna z osób, u których wykryto zakażenie, nie podróżowała w ostatnim czasie poza granice USA.