Wyniki dziewiątego badania z cyklu REACT-1, w czasie którego prowadzone są przesiewowe testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 na dużej grupie osób, by określić poziom transmisji koronawirusa w całej populacji, opublikował w czwartek Imperial College London.

W ramach badania od ponad 85 400 ochotników pobrano między 4 a 13 lutego próbki do testów na COVID-19 z nosa i gardła.

Badanie wykazało, że w grupie tej zakażenie wykryto u 0,51 proc. osób, podczas gdy w czasie podobnego badania przeprowadzonego między 6 a 22 stycznia w podobnym badaniu zakażenie wykryto u 1,57 proc. osób.

Odpowiedzialny za badanie w Imperial College Paul Elliot podkreśla, że wyniki te wskazują, iż wprowadzony lockdown "efektywnie zmniejsza liczbę zakażeń". - Dowodzą one, że spadek liczby zakażeń następuje we wszystkich grupach wiekowych, w większości regionów w całym kraju - dodaje.

W Londynie liczba osób, u których wykryto zakażenie spadła - w porównaniu do poprzedniego badania - z 2,83 proc. do 0,54 proc.

Najwięcej zakażeń wykryto u najmłodszych - wśród osób w wieku 18-24 biorących udział w badaniu zakażonych było 0,89 proc., a wśród dzieci w wieku 5-12 - 0,86 proc.

Wielka Brytania od 8 grudnia prowadzi intensywny program szczepień. Przynajmniej jedną dawką szczepionki zaszczepiono tam ponad 15 mln osób. Szczepienia w praktyce zakończono już wśród seniorów.

Badanie Imperial College of London wykazało, że spadek odsetka zakażonych w najstarszych grupach wiekowych jest podobny, jak w grupach młodszych. "To sugeruje, że jeśli szczepionki są skuteczne w redukcji transmisji koronawirusa, ten efekt nie jest głównym czynnikiem jeśli chodzi o trendy dotyczące obecności wirusa. W związku z tym obserwowane spadki (liczby zakażeń) są prawdopodobnie efektem zmniejszonej liczby interakcji społecznych w związku z lockdownem" - czytamy w raporcie.

"Nie wiemy jeszcze czy bycie zaszczepionym sprawia, że osoba taka nie zakaża wirusem innych" - podkreśla Departament Zdrowia Anglii.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ