O złagodzenie obostrzeń apelował do premiera abp Stanisław Gądecki. Abp Gądecki przekonywał, że "utrzymywanie tak dużych ograniczeń może być postrzegane nie tylko jako rodzaj dyskryminacji, ale ograniczanie wolności religijnej". 

W środę szef rządu zapowiedział, że od przyszłego tygodnia do kościołów będzie wpuszczanych więcej wiernych.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Polsce potwierdzono 382 nowe zakażenia koronawirusem. Zmarły 84 osoby.

- Od 13 czerwca chcemy wprowadzić pewne zmiany, a od 26 czerwca zmiany na wakacje. Musimy zachowywać czujność, wirus powraca w niektórych krajach UE - mówił na konferencji prasowej premier Morawiecki. - Dane, które do nas spływają codziennie, są lepsze. Ale pandemia może jeszcze tu i ówdzie wybuchać. Przykładem jest to, co dzieje się w Wielkiej Brytanii czy Francji - mówił szef rządu.

- Wszyscy czekaliśmy na moment oddechu po III fali i jest on teraz na wyciągnięcie ręki, dane są coraz lepsze. Musimy wciąż zachowywać czujność, ale przybywa też zaszczepionych. Na początku czerwca pobiliśmy rekord - ponad 620 tys. szczepień dziennie - kontynuował.

- Najważniejsza informacja to ta, że nasza ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Równolegle realizujemy ograniczenie infrastruktury covidowej. W ciągu ostatniego miesiąca zmniejszyliśmy dostępność łóżek o ok. 30 tys. łóżek. Teraz jest to 14 tys. dostępnych łóżek - dodał.

Morawiecki zapowiedział, że z okazji Euro 2020 w najbliższych dniach zostanie otwarta strefa kibica na Stadionie Narodowym w Warszawie. 

Od 13 czerwca w kościołach dostępnych będzie 50 proc. miejsc. Od 26 czerwca w targach i konferencjach będzie mogła uczestniczyć 1 osoba na 10 m2. 50 proc. miejsc będzie dostępnych na wydarzeniach i koncertach na obiektach sportowych. 

Od 26 czerwca hotele będą mogły udostępnić 75 proc. miejsc. Do tego limitu nie będą wliczane dzieci do 12 roku życia.

Nowe przepisy

Zmiany od 13 czerwca: 

Dozwolona sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.

Świątynie – maksymalnie 50 proc. obłożenia . Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Zmiany od 26 czerwca: 

Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m2.

Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.

Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.

Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.

Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.

Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.

Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.

Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.

Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.

Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.