Prokuratura obawiała się, że zostanie oskarżona o naruszenie Kanadyjskiej karty praw i swobód gwarantującej wolność wyznania. A członkowie Fundamentalistycznego Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych Dni Ostatnich (odłam mormonów) dowodzą, że poligamię nakazuje im wiara.

„Niektórzy twierdzą, że ludzie powinni mieć prawo do poligamii zgodnie z obowiązującymi ich zasadami religijnymi. Ja się z tym nie zgadzam” – mówił Wally Oppal, prokurator generalny Kolumbii Brytyjskiej, cytowany przez dziennik „The Globe and Mail”. Kanadyjski kodeks karny zabrania poligamii.

Blackmore był w Kanadzie biskupem mormońskich fundamentalistów. Jednak w sekcie doszło do walki o władzę i w 2002 roku nowy przywódca, działający w USA, ekskomunikował go i w Bountiful doszło do rozłamu: 700 mormonów poparło Blackmore’a, około 300 – nowo mianowanego biskupa Olera. Blackmore został oskarżony o zawarcie 19 małżeństw, ale wiadomo, że miał 26 żon i około 80 dzieci.

Na razie nie wiadomo, co się z nimi stanie. Władze mówią, że chcą poprawić ich los. Policja starała się postępować możliwie delikatnie – funkcjonariusze przyjechali ubrani po cywilnemu w samochodach bez oznakowania.

Według Granta Huscrofta, profesora prawa konstytucyjnego na Uniwersytecie Ontario Zachodniego w mieście London, proces może potrwać wiele lat. Jego zdaniem sąd będzie chciał najpierw stwierdzić, czy przepisy kodeksu karnego dotyczące poligamii są zgodne z konstytucją. Obaj oskarżeni, zatrzymani przez policję, mieli być zwolnieni pod warunkiem oddania paszportów, meldowania się na policji dwa razy w miesiącu i zobowiązania, że nie będą zawierać nowych związków małżeńskich.