Gdyby taka wypowiedź padła w innym kraju i dotyczyła judaizmu, wywołałaby falę gniewu – powiedział Ehud Olmert. – Nie mam zamiaru ograniczać wolności wypowiedzi, ale nawet w programie satyrycznym trzeba umieć wykazać odpowiedzialność.

Olmert wyraził żal z powodu antychrześcijańskiej wymowy programu. – Nasze stosunki z Watykanem i światem chrześcijańskim są znakomite i nie ma powodu, by ucierpiały – stwierdził.

Oburzenie mieszkających w Izraelu chrześcijan wywołał show Liora Szleina w telewizji Channel 10. W skeczu zatytułowanym „Like a Virgin” („Jak dziewica”) aktorka grająca Maryję mówiła, że spała z wieloma mężczyznami i wcale nie jest niepokalana. „Tego rodzaju działania są obelgą zarówno dla tysięcy wiernych – obywateli Izraela, jak i milionów chrześcijan na całym świecie” – napisali w specjalnym komunikacie biskupi katoliccy z Ziemi Świętej.

Jak wykazały badania Instytutu Studiów Izraelskich i Centrum Stosunków Żydowsko-Chrześcijańskich w Jerozolimie, 76 procent Żydów nie niepokoi widok chrześcijanina noszącego krzyżyk, a 41 procent uważa, że chrześcijaństwo jest religią najbliższą judaizmowi (o islamie myśli tak 32 procent ankietowanych). Ale tylko 50 procent zgadza się`, że Jerozolima jest najważniejszym miejscem dla chrześcijan, a 75 procent jest przeciwnych budowie nowych kościołów w tym mieście.