Yellowstone to najstarszy park narodowy na świecie. Oficjalnie został założony w 1872 r. na mocy decyzji amerykańskiego Kongresu. Leży w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych i obejmuje zasięgiem blisko dziewięć tysięcy kilometrów kwadratowych. Większość – w stanie Wyoming, ale także w Montanie i Idaho. To kraina wielkich kontrastów i najrozleglejszy obszar geotermalny na ziemi.
Park znajduje się na wulkanicznym płaskowyżu w Górach Skalistych, który przecina głęboki wąwóz rzeki Yellowstone. Nazwa pochodzi od charakterystycznego żółtego koloru tamtejszych skał. Największą atrakcją są gorące źródła i gejzery. Najsłynniejszy z nich Old Faithful co kilkadziesiąt minut tryska fontanną gorącej wody wysoką nawet na 55 metrów. Ale niezwykłości natury w Yellowstone jest więcej. Podziwiać można setki wodospadów, wśród nich wspaniałe Upper Falls i Lower Falls. Wstęgi czerwonej lawy wypływają z czynnych kraterów wulkanicznych. Są wulkany błotne. Zachwyca Jezioro Yellowstone, należące do największych wysokogórskich zbiorników tego typu w Ameryce Północnej.
Na otwartych przestrzeniach parku żyją na wolności bizony. W lasach pokrywających 80 procent Yellowstone mieszkają wilki, pumy, kojoty, jelenie wapiti, łosie, antylopy. Spotkać można niebezpieczne grizzly oraz najbardziej rozpowszechnione w Ameryce Północnej niedźwiedzie czarne – baribale. Oba gatunki zainspirowały rysowników z wytwórni Hanna-Barbera do stworzenia postaci Misia Yogi i jego przyjaciela Boo Boo, którzy wykradali turystom w parku piknikowe kosze. Spotkanie z prawdziwym grizzly lub baribalem mogłoby się skończyć znacznie gorzej.
Brytyjscy dokumentaliści, twórcy serii „Opowieści o Yellowstone”, skupiają obiektyw kamery właśnie na dzikich mieszkańcach parku. Przybliżają zwyczaje żyjących tam drapieżników i roślinożerców, podpatrując ich zachowanie w różnych porach roku. Trzeci, ostatni odcinek, który TVP 1 pokaże w niedzielę, rozgrywa się jesienią. Po letnich upałach, kiedy życie w Yellowstone toczyło się na najwyższych obrotach, przyszedł czas wyciszenia – przyroda powoli szykuje się do zimy. Charakterystyczne odgłosy wydają samce watipi gotowe do walki o dominację w swoim stadzie. To one jesienią są królami Yellowstone. Muszą jednak wędrować na niżej położone tereny, zanim na dobre zacznie padać śnieg. Niektóre zejdą w pobliskie doliny, inne wyruszą dalej – przekraczając granice parku.
[i]Opowieści o Yellowstone