USA umacniają sojusz z Polską

Podczas wizyty Baracka Obamy padły konkretne zapowiedzi zacieśnienia współpracy wojskowej i gospodarczej

Aktualizacja: 30.05.2011 03:21 Publikacja: 29.05.2011 20:26

Barack Obama starał się zatrzeć złe wrażenie wywołane w Polsce zmianą planów w sprawie tarczy antyra

Barack Obama starał się zatrzeć złe wrażenie wywołane w Polsce zmianą planów w sprawie tarczy antyrakietowej

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

– Polska jest jednym z naszych najbliższych i najmocniejszych sojuszników – zapewniał Barack Obama w sobotę po spotkaniach z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem.

Podczas dwudniowego pobytu w Polsce amerykański przywódca starał się rozwiać obawy, że dążąc do ocieplenia z Rosją, zapomina o tradycyjnych sojusznikach. Dowodem na gotowość USA do obrony naszego kraju ma być rozmieszczenie w Polsce, na zasadzie rotacji, eskadry amerykańskich myśliwców F-16 i samolo-tów transportowych Hercules C-130. Na stałe stacjonować będzie niewielki oddział obsługi technicznej. Umowa w tej sprawie jest prawie uzgodniona. Pierwsze ćwiczenia odbędą się już w lecie, w ramach przygotowań do Euro 2012. Regularne ćwiczenia zaczną się na początku 2013 roku. Wtedy amerykańskie samoloty zaczną przylatywać do Polski na kilka tygodni cztery razy w roku.

Bezpieczeństwo

Biały Dom zamieścił na swoich stronach internetowych dokument "Polsko-amerykański sojusz i partnerstwo dla  XXI  wieku" podsumowujący współpracę obu krajów. Za dowód zacieśniania współpracy wojskowej uznano w nim m.in. rotacyjne stacjonowanie wyrzutni rakiet Patriot, które były już w Polsce cztery razy i mają przy- jechać jeszcze siedem. Współpracę wojskową ma ułatwić także zawarte już porozumienie, które umożliwia udział w przetargach wojskowych firmom z obu krajów.

– Mamy do czynienia z historycznym wzmocnieniem amerykańsko-polskich stosunków dwustronnych. Obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce to widomy znak tego, jak ważne są nasze relacje – mówi "Rz" Heather Conley, zastępczyni sekretarza stanu ds. europejskich w administracji George'a W. Busha, ekspert CSIS.

Obama starał się zatrzeć złe wrażenie wywołane zmianą planów w sprawie tarczy antyrakietowej ogłoszoną w 70. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę. Zgodnie z nową koncepcją zamiast stałych wyrzutni, przeciwko którym protestowała Rosja, w Polsce w 2018 roku miałaby powstać baza z ruchomymi wyrzutniami, która będzie częścią systemu NATO.

– Polska będzie częścią systemu przeciwrakietowego – zapewniał prezydent USA, dając do zrozumienia, że Rosja nie będzie miała wpływu na użycie tarczy. Bronił resetu w stosunkach z Rosją, tłumacząc, że jest on korzystny dla wszystkich, bo zmniejsza napięcia.

Gospodarka

Efektem wizyty ma być ożywienie współpracy gospodarczej, zwłaszcza w dziedzinie energetyki. USA poważnie myślą o eksploatacji gazu łupkowego w Polsce. To szansa na  ogromne zyski, wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, a także na napływ nowoczesnych technologii.

– To już nie są żarty. Mówimy o współpracy technologicznej, współinwestowaniu i politycznej współpracy dwóch państw, z których jedno jest absolutnym liderem, jeśli chodzi o technologie, a drugie – Polska – okazało się jednym z liderów, jeśli chodzi o zasoby gazu łupkowego – mówił premier Donald Tusk.

Nowe technologie

Prezydent USA zapewniał, że gaz łupkowy można wydobywać w sposób bezpieczny dla środowiska. Był to wyraźny sygnał dla niektórych krajów w UE, które – powołując się na ochronę środowiska – chciałyby zablokować wydobycie w Polsce. Waszyngton liczy, że opór Unii Europejskiej uda się pokonać dzięki zacieśnieniu współpracy w ramach Rady Energetycznej Unia – USA, która powstała w 2009 roku. Jej ożywienie ma być zadaniem Polski podczas jej przewodnictwa w UE.

Najbliższa odsłona polsko--amerykańskiego dialogu strategicznego ma być poświęcona współpracy energetycznej, także w zakresie energii odnawialnej, czystej energetyki węglowej i nuklearnej. Aby współpraca gospodarcza nie pozostała w sferze pobożnych życzeń, resorty gospodarki obu krajów mają zorganizować jeszcze w tym roku okrągły stół. Władze poproszą prywatnych przedsiębiorców, by do 1 października przedstawili raport na temat obszarów, w których istnieje największy potencjał współpracy, i przeszkód prawnych, które należy usunąć, by współpraca ruszyła. Polska zaproponowała też stworzenie wspólnego funduszu innowacyjności, wzorowanego na Polsko-Amerykańskim Funduszu Przedsiębiorczości, który odegrał istotną rolę w budowie gospodarki rynkowej na początku lat 90. Tym razem fundusz miałby pomóc Polsce w rozwoju nowoczesnych technologii i kapitału ludzkiego.

– Wizyta jest potwierdzeniem, że Polska przechodzi od romantyzmu do realizmu strategicznego. Budujemy relacje z sojusznikami i partnerami na zasadzie poszukiwania wspólnych interesów, zamiast liczyć na altruistyczną pomoc – ocenia w rozmowie z "Rz" generał Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1061
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1059
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1058
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1057
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1056
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego