Korespondencja z Grodna

O tym, że Ministerstwo Sprawiedliwości Białorusi, kierując się kwietniową decyzją Sądu Konstytucyjnego o niezgodności polskiej ustawy o Karcie Polaka z prawem międzynarodowym, chce zakazać posiadania dokumentu państwowym urzędnikom – poinformowała 25 maja, powołując się na źródło w białoruskim resorcie, agencja Interfax.

„W przypadku, jeśli obywatel Białorusi – urzędnik państwowy posiadający Kartę Polaka lub podobny dokument od obcego państwa, nie zwróci go organom kraju wydającego, posłuży to za podstawę do rozwiązania z nim umowy o pracę" – cytował Interfax proponowaną nowelizację ustawy o służbie państwowej w Republice Białoruś. Według agencji znowelizowane zostaną także ustawy o zjednoczeniach społecznych oraz o obywatelstwie Republiki Białoruś. Jednak o jakie zmiany chodzi, nie wiadomo.

– Procedury legislacyjne na Białorusi są, niestety, niejawne, więc o treści zmian dowiemy się dopiero wówczas, gdy wejdą w życie – tłumaczy „Rz" prawnik Białoruskiego Komitetu Helsińskiego Hary Pahaniajła. Jest przekonany, iż zakaz posiadania Karty Polaka obejmie wszystkich obywateli. – To będzie zakaz totalny, gdyż tak nakazuje logika państwa totalitarnego, do którego coraz bardziej sprowadza się model rządzenia na Białorusi – podkreśla ekspert. Według niego nie ma nic złego w nadaniu przez Polskę przywilejów swoim mieszkającym za granicą rodakom. – W podobny sposób powinna traktować mieszkających na obczyźnie Białorusinów i sama Białoruś – podkreśla.

Eksperci są przekonani, że zakaz obejmie wszystkich obywateli

O tym, iż wydany w kwietniu przez Sąd Konstytucyjny Białorusi werdykt będzie miał negatywne następstwa dla wszystkich posiadaczy polskiego dokumentu na Białorusi, mówił „Rz" tuż po ogłoszeniu kontrowersyjnej decyzji także były sędzia Sądu Konstytucyjnego Michaił Pastuchou.

Jak białoruskie władze sprawdzą, kto posiada Kartę Polaka? – Wydawana na podstawie Karty Polaka bezpłatna polska wiza ma określone oznaczenie („cel wydania" – red.), na podstawie którego podczas kontroli paszportowej po białoruskiej stronie granicy posiadacze tej wizy są identyfikowani jako posiadacze Karty Polaka – tłumaczy „Rz" chcący zachować anonimowość funkcjonariusz białoruskiej Straży Granicznej.

Według szacunków strony białoruskiej Kartę Polaka otrzymało już prawie 15 tysięcy obywateli tego kraju.