Orban grozi wetem dla planu ratunkowego UE

Viktor Orban zapowiedział, że może zawetować unijny Plan odbudowy dla Europy, jeśli przekazywanie funduszy na odbudowę gospodarki krajów dotkniętych pandemią koronawirusa będzie uzależnione od przestrzegania rządów prawa - informuje Reuters.

Aktualizacja: 10.07.2020 14:06 Publikacja: 10.07.2020 13:46

Orban grozi wetem dla planu ratunkowego UE

Foto: AFP

Orban w ostatnich latach jest często krytykowany przez Komisję Europejską za zarzucane mu odchodzenie od demokratycznego modelu rządów. Premier Węgier zgromadził w swoich rękach bardzo dużą władzę na Węgrzech.

W przyszłym tygodniu przywódcy państw UE po raz pierwszy od początku kryzysu związanego z pandemią koronawirusa spotkają się osobiście w Brukseli, aby omówić szczegóły wieloletniej perspektywy budżetowej UE oraz odbudowy europejskiej gospodarki dotkniętej skutkami pandemii.

- Możemy zawetować (ostateczne porozumienie), ponieważ decyzja musi być podjęta jednogłośnie, ale wówczas dojdzie do naszej konfrontacji z 26 pozostałymi państwami UE. To środek ostateczny - powiedział Orban w rozmowie z węgierskim radiem publicznym.

Unia Europejska zamierza wydać 750 mld euro na odbudowę gospodarek państw członkowskich. Zdaniem Orbana pieniądze te powinny być rozdysponowane "sprawiedliwie i elastycznie".

- Jednego trzeba z pewnością uniknąć: mieszania tego z polityką. To najważniejszy warunek (Węgier) - stwierdził.

Orban dodał, że "łączenie ideologii z kwestiami gospodarczymi w UE to droga donikąd".

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 783
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 782
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 779
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 778
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 777