Obowiązek taki mógłby wejść w życie 1 sierpnia.

- Chciałbym, aby maski były obowiązkowe w zamkniętych miejscach w przestrzeni publicznej - powiedział Macron w wywiadzie udzielanym francuskiej telewizji. - Mamy wskazania, że epidemia nieco przyspiesza (we Francji) - dodał.

Macron powiedział, że współczynnik reprodukcji wirusa we Francji (współczynnik "R") wzrósł powyżej 1 co oznacza, że jedna zakażona osoba zakaża więcej niż jedną kolejną osobę, co oznacza, że epidemia znajduje się w fazie wzrostu.

Obecnie we Francji noszenie masek jest wymagane w środkach transportu publicznego.

W tym tygodniu czołowi francuscy lekarze apelowali do rządu o wprowadzenie obowiązku noszenia masek, aby przeciwdziałać drugiej fali zakażeń koronawirusem w tym kraju.

Burmistrz Saint-Ouen, miasteczka na północ od Paryża w poniedziałek wprowadził na jego terenie obowiązek noszenia masek, po tym jak kilka zakażeń koronawirusem wykryto w tamtejszej szkole.

Macron pytany czy Francja ma odpowiednio dużo masek ochronnych na wypadek nowej fali zakażeń odpowiedział: "Będziemy gotowi".

- Zapewniliśmy sobie zarówno zapasy, jak i źródła zaopatrzenia - powiedział prezydent Francji.

We Francji, od początku epidemii, wykryto 209640 przypadków zakażeń koronawirusem. Władze Francji były wielokrotnie oskarżane o sposób zarządzania sytuacją kryzysową spowodowaną pojawienie się wirusa SARS-CoV-2 we Francji - zarzuty dotyczyły m.in. zbyt małej liczby testów na obecność koronawirusa wykonywanych w tym kraju.

Na COVID-19 we Francji zmarły 30032 osoby. Pod względem liczby ofiar Francja jest szóstym najciężej dotkniętym epidemią krajem świata. W Europie epidemia pochłonęła więcej ofiar tylko w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.