W ubiegłym roku start programu #PolskieSzwalnie ogłosili prezydent Andrzej Duda, była wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz prezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Cezariusz Lesisz.

Chęć współpracy miało zadeklarować ponad 800 polskich firm z branży tekstylnej. Zapowiadano, że do końca 2020 roku zostanie uszytych 100 mln maseczek.

Projekt nadzoruje szef ARP Cezariusz Lesisz, były asystent i kierowca Kornela Morawieckiego. Po 2017 roku, gdy do rządu dołączył Mateusz Morawiecki, Lesisz został jego doradcą do spraw gospodarczych i szefem gabinetu. Trafił również do rad nadzorczych spółek skarbu państwa – ARP, Totalizatorze Sportowym i KGHM Metraco. Od 2018 roku jest prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu.

Jak informuje Onet.pl, Lesisz zlecił realizację programu nnemu „przyjacielowi domu Morawieckich”, 25-letniemu Janowi Krupnikowi.

W ramach programu uszyto miliony maseczek, które nie posiadają atestu. Zostały wysłane do sklepów, szkół, na Białoruś jako pomoc humanitarna lub zalegają w magazynach.

Do fabryki filmy Hilltech w Stalowej Woli trafiło 1548 belek materiału o wartości około 40 mln zł. Pracownicy szybko zauważyli, że nie są w stanie z takiego materiału uszyć maseczek.

– Nie inaczej było z gumkami i drucikami do maseczek. Część drucików ARP kupowała w sklepach ogrodniczych, chodzi o takie druciki utrzymujące kwiatki w pionie. Z kolei gumek szukali w masarniach. Część gumek kupowali też w Chinach. Z tych materiałów nie dało się zrobić kompletnie nic: powyginane, brudne, pozalewane i niedopasowane do specyfiki maszyn. Do tej pory leżą pewnie w magazynie - mówi informator portalu.

ARP informuje, że uszyto łącznie 178 mln maseczek. Spora część z nich nie chroni przed koronawirusem. Można szacować, że program kosztował podatników ok. 258 mln złotych.